Trafik ışıklarındaki yazılar değiştirildi

Edirne Belediyesi, COVİD-19 salgınının ilk günlerinde kentteki trafik ışıklarına koyduğu ‘Evde Kal’ ve ‘Eve Git’ stickerlarını, yeni normalleşme süreci çerçevesinde ‘Maske Tak’ stickerları ile değiştirdi. Vatandaşlardan her ortamda mutlaka ve mutlaka maske takmalarını isteyen Başkan Gürkan, maske takmayan ve maskesini düzgün takmayan vatandaşları da uyardı.

Trafik ışıklarındaki yazılar değiştirildi

COVİD-19 salgınına karşı tedbiri elden bırakmayan, 8 Mart tarihinden bugüne kadar çalışmalarına hız kesmeden devam eden Edirne Belediyesi, salgının ilk günlerinde trafik ışıklarına koyduğu ‘Evde Kal’ ve ‘Eve Git’ stickerlarını yeni normalleşme süreciyle birlikte ‘Maske Tak’ stickerları ile değiştirdi. 
Konuyla ilgili Ziraat Bankası kavşağında yer alan trafik ışıklarının bulunduğu alanda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de COVİD-19 ile mücadelenin devam ettiğini söyledi. 
Yeni normalleşme sürecine girildiğinin ancak salgın ile mücadelenin son bulmadığını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı gibi. Mücadeleye devam. Türkiye’de hiçbir vaka çıkmayana kadar ama o noktada bile korunma mücadelemiz devam edecek. Biliyorsunuz 10 Mart’tan bu yana devam eden 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasakları devam ederken biz Edirne’deki trafik ışıklarına kırmızıya  ‘Evde Kal’, yeşile de ‘Eve Git’ yazmıştık. Cumhurbaşkanlığının aldığı karar gereği artık sokağa çıkma yasakları yok. Evde kalma belli süreler için daha serbest. Ama tüm Türkiye’de yavaş yavaş bütün illere maske zorunluluğu getiriyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağı getiriyor. Biz bu anlamda bir ilk bir öncü olalım istedik. Trafik ışıklarındaki ‘evde kal’ ve ‘eve git’ yazılarını çıkartarak hem kırmızı hem de yeşil ışığa ‘Maska tak’ stickerlarını yapıştırıyoruz. Kırmızıda olsa maskeni tak, yeşilde olsa maskeni tak. Yani her ortamda mutlaka ve mutlaka maskemizi takalım. Sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyalım. Hepimizin sağlığı ve hepimizin güvenliği için maskesiz dışarıya, sokağa çıkmayalım” dedi. 
MASKESİZ DIŞARIYA ÇIKMAYALIM 
Edirnelilerden maskesiz sokağa çıkmamalarını isteyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Maskenin tek bir amacı var; ağız ve burundan gelebilecek virüslere karşı bizi korumak. Ve bizde bir virüs varsa onu da bir başkasına bulaştırmamak. Maskeyi kola takmak, cebimizde taşımak hiçbir anlam ifade etmiyor. Lütfen bize bir şey olmaz demeyin. Size bir şey olmaz yakınlarınıza olur, ailenize olur, çocuğunuza olur, arkadaşlarınıza olur, diğer vatandaşlara olur. O yüzden her ortamda mutlaka ve mutlaka sosyal mesafe kurallarına uyarak maskemizi takalım” diye konuştu. 
Bir gazetecinin Edirne’deki vaka sayılarının sorması üzerine Başkan Gürkan, “Benim rakam verme yetkim yok. Sağlık Bakanlığı ve Edirne Valisi açıklayabiliyor. Basında da yer aldığı için söyleyebilirim. Biz bir aydır sıfır vaka ile gidiyorduk. Son birkaç gündür vaka sayıları görülmeye başladı. Evet şehir dışından gelenler de var bunların içerisinde ama şehir dışından da gelmiş olsa bu Edirne kayıtlarına giriyor. Ne olur maskelerimizi takalım. Bu endişe verici. Türkiye’de yakın zamana kadar 700’yere düşmüştü günlük vaka sayısı, bugünlerde bin 500’lere geldi. Demek ki burada bir sorun var. Bunu sadece Edirne’de değil Türkiye’nin her noktasında görüyoruz. Sokakta yüz kişi varsa yarısında maske var, yarısında maske yok. Mutlaka maskeyi takmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. 
ÖNLEMLERİ, TEDBİRLERİ HİÇ AZALTMADIK
COVİD-19 salgınına karşı başlatılan mücadelenin hız kesmeden devam ettiğini belirten Gürkan, “Biz önlemlere yeni normalleşmeye geçtiğimiz dönemde de ara vermedik. Çalışmalarımıza aynı şekilde devam ediyoruz. Önlemleri, tedbirleri ve çalışmaları hiç azaltmadık. Az önce buradan belediyenin aracı geçti ve yolu köpüklü dezenfektan ile dezenfekte etti. Yine iş yerlerini, toplu taşıma araçlarını dezenfekte etmeye devam ediyoruz. İhtiyacı olanlara el dezenfektanı vermeye devam ediyoruz. Önlemleri hiç azaltmadan sürdürdük, sürdürmeye devam edeceği” dedi. 
MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GELEBİLİR 
Edirne’de şuanda trafiğe kapalı alanlarda maske takma zorunluğunun olduğunu ancak bu konuyu Edirne Valisi Ekrem Canalp ile değerlendirdiklerini belirten Gürkan, “Zannediyorum Edirne’de maske takma zorunluluğu olan iller arasına katılacaktır. Şuanda Saraçlar Caddesi, Tahmis, Çilingirler, Balıkpazarı, Zindanaltı gibi trafiğe kapalı alanlar; Pazar yerleri, AVM’ler maske zorunluluğuna tabi. Maskesiz buralara girmek yasak, cezai işleme tabi” dedi.
Basın açıklamasının ardından kentin en işlek caddesi olan Saraçlar Caddesi’ni de gezen Belediye Başkanı Recep Gürkan, maske takmayan ya da maskesini düzgün takmayan vatandaşları uyararak, maskelerini takmalarını istedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server