Şimdi tam zamanı

Kırklareli'nde geleneksel yöntemlerle üretilen, kış aylarının vazgeçilmezi ve bağışıklık sisteminin güçlendiricisi olarak bilinen bozaya ilgi arttı.

Şimdi tam zamanı

Kırklareli'nde yaklaşık 11 yıl önce babası Cevdet Özdağ'dan öğrendiği boza üretimini sürdüren 37 yaşındaki Güvenç Özdağ, baba mesleğini sürdürmenin memnuniyetini yaşıyor.Özdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının 1969 yılında başladığı mesleği yaşatmak için mücadele verdiğini dile getirdi.Balkan göçmenlerinin yoğun yaşadığı kentte bozaya ilginin yüksek olduğunu anlatan Özdağ, "Müşterilerimiz genellikle bozayı bilen ve sevenlerden oluşmakta. Birçok müşterimiz bozanın faydalarını bilerek tüketmekte. Geleneksel yöntemler ile 51 yıldır lezzetinden ödün vermeden ürettiğimiz boza daha çok sağlık açısından tüketiliyor. En çok hamile ve emziren kadınlar tercih ediyor." dedi.

"KOVİD-19 BOZAYA İLGİYİ ARTTIRDI"

Bozanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, güç ve kuvvet verdiğini, bu nedenle özellikle kış aylarında ve Kovid-19 sürecinde ilginin arttığını vurgulayan Özdağ, şöyle devam etti:"Bozamız neden tercih ediliyor dersek; ürünün hiçbir katkı içermemesinden kaynaklanıyor. Yerli mısır, darı ve şeker kullanılarak yapılan ürün diğer firmalardan ayrılıyor. Bozanın en önemli özelliği ekşimesi, yani fermantasyona girmesi. Bu fermantasyon süreci çok önemli. Babam nasıl 51 yıl önce yapıyorsa halen öyle yapıyor. Hiçbir makine ve katkı malzemesi kullanılmadan lezzetimizi koruyoruz. Yılın 12 ayında boza üretiyoruz. Bazı insanlar yazın boza olmaz demesine rağmen hastalara, hamile olanlara yapıyoruz. Biz bu işe sosyal sorumluluk olarak da bakıyoruz. Yaz kış demeden bozamızı üretiyoruz."Kent sakinlerinden Hasan Akçaoğlu ise bozanın çok doğal ve lezzetli olduğunu ifade etti. Yaklaşık 25 yıldır bozayı severek tükettiğini anlatan Akçaoğlu, "Bağışıklık sistemini güçlü tutmak amacıyla yaz, kış boza içiyorum. Boza benim vazgeçilmezim. Türkiye'nin birçok yerine seyahat ettim ve boza tatma imkanım oldu. Ancak geleneksel boza üretimi neredeyse yok. Bu bozanın lezzetini hiçbir yerde bulamadım." diye konuştu.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
shiba coin
dogecoin