Kış lastiği taktırmazsanız ne olur?

1 Aralık 2020 tarihi itibarı ile Kış lastiği taktırma zorunluluğu başladı. Peki Kış lastiği neden gerekli?

Kış lastiği taktırmazsanız ne olur?

Edirne Valiliği Kış lastiği takılmasının zorunlu olduğunu belirterek yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, "Kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliğiolumsuz etkilenmektedir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıylaaraçlarda kış lastiği kullanılmasının temini açısından aşağıda belirtilen usul ve esaslara görehareket edilmesi uygun görülmüştür.

1-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği' ne göre; şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 01 Aralık 2020 - 01 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur.

2-Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tümlastiklerinin, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerinin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmektedir.

3-Kış lastiği bulunmayan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecektir.

4-Trafik idari para cezası karar tutanağının tebliği işletene yapılacağından, lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerini teminen araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren izin belgesi verilecektir. Ayrıca, izinverilen yerleşim yerinin adı trafik idari para cezası karar tutanağında da belirtilecektir.

5-Valiliğimizin 17.11.2020 tarih ve 82601776.13045.(64032) sayılı kararı uyarınca ilimiz yerleşim yerleri içinde seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillere yolcu veeşya taşımasında kullanılan ticari araçlarda da 01 Aralık 2020 - 01 Nisan 2021 tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunludur.

6- Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesinde belirlenen para cezası uygulanacaktır." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu