Edirne Tarihine böyle mi sahip çıkıyoruz?

Edirne kent yaşamının en önemli parçalarından olan ve içinde 500 yıllık mezarlar bulunan Yahudi Mezarlığının mezar taşları mezarlık dışında her yerde bulunuyor. Belediye Kültür Merkezi yanında toprak altından çıkarılan bir mezar taşında, nişanlı olduğu dönemde vefat eden  17 yaşındaki bir kıza ait mezar taşı bulundu. Bölgede çok sayıda mezar taşının olduğu ve bunları acilen koruma altına alınması gerektiği belirtildi.

Edirne Tarihine böyle mi sahip çıkıyoruz?

500 yıl önce İspanya’dan göç ederek Edirne’ye yerleşen ve zaman içinde Edirne’nin sosyal yaşamı, ekonomisi, ticareti ve tanıtılmasında önemli rol oynayan, kent kültüründe önemli bir yere sahip olan Yahudilere ait mezarlığın taşları, mezarlığın bulunduğu bölgenin dışında bazıları kırılmış halde bulunuyor.

İÇİNDE 500 YILLIK MEZARLAR VAR

Ayşekadın mevkiinde, içinde 500 yıllık mezarlar bulunan 220 dönümlük bir alanı kapsayan mezarlığın, zaman süreci içinde ihtiyaca yetmeyince izin alınarak tamir edildiğine ve yeni bölümler eklendiğine dair Ferman ve İradeler, Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde mevcuttur. Edirne mezarlığında rastlanan bir mezar taşında 5226 (1466) tarihi okunmaktadır. 1970 yılından beri defin yapılmayan mezarlığın halen mevcut küçük bölümünde az sayıda mezar taşı kalmıştır. Öte yandan binlerce mezar taşı içeren 60 dönümlük Edirne Yahudi Mezarlığı 1973’te tamamen istimlâk edildi. Bu mezarlık 1996’da Trakya Üniversite öğrencileri tarafından restorasyon için onarıma alındı.1970 yılından beri defin yapılmayan mezarlığın ancak yüzde10 kadarı geriye kalmıştır.

EDİRNE BELEDİYESİNE DEVREDİLSİN

Zaman içinde tahribata uğrayan ve büyük bir bölümü çeşitli yollarla adeta gasp edilerek konut alanına döndürülen Yahudi Mezarlığı halen Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait. Mezarlığın bakımı ve onarımı için Edirne Belediyesine devri gerektiğini belirten yetkililer, “Edirne Belediyesinin Mezarlıklar Müdürlüğü var ve devir yapılırsa Belediye burasını daha iyi korur, gelecek kuşaklar Edirne’de kimlerin yaşadığını ve kent kültürüne kattıklarını görür. Bu mezarlık Edirne tarihinde  önemlidir” dediler. Öte yandan Buçuktepe’de, Yahudi  mezarlığı  dışında, çeşitli yol çalışmaları sırasında yerinden çıkarılan mezar taşı kapaklarının olduğu görülürken, kapsamlı bir çalışma ile bunların yeniden mezarlığa götürülmesi istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server