Duyurular kafa karıştırdı

Enez Belediye Başkanlığı ve Enez Kaymakamlığının duyuruları kafa karıştırdı. Liman ve Trapez bölgesindeki karavanların kaldırılması konusunda tek bir tebligat yapılmadan yapılacak uygulamanın kimleri kapsayacağı belli olmadı.  Liman ve çevresindeki  karavanların kaldırılarak birilerine teslim edileceğini iddia eden vatandaşlar, “Bu bölgeyi birilerine verecekler gibi duruyor. Önce karavanlar, sonra Kooperatifin sözleşmesinin feshi, daha sonra ise sıra işyerlerine gelecek. Yoksa bu güne kadar karavanların konulmasına göz yumanlar neden böyle bir karar aldı?” dediler

Duyurular kafa karıştırdı

Yıllardır Liman, Trapez ve diğer bölgelere karavan konulmasına izin veren, göz yuman, belediye araçları ile karavan koyanlara malzeme desteği veren Enez Belediyesinin sitesine koyduğu duyuru ve arkasında Enez Kaymakamlığının yine sosyal medya hesaplarına koyduğu farklı bir duyuru, karavan sahipleri ile bu bölgede işyeri bulunana vatandaşları tedirgin etti. Feribot iskelesi yapılması ile kaldırılmaları gündeme gelen Trapez ve liman arkasındaki barakaların 14 Nisan tarihine kadar kaldırılmasını isteyen Enez Belediyesi ve Enez Kaymakamlığı İmar barışından faydalanılmış olsa dahi karavan sahiplerinin savcılığa verileceğini belirterek göz dağı verdi.

İMAR BARIŞI OLSA BİLE KALDIRILACAKMIŞ…

Bir süredir gündemde olan kaldırma dedikodularından sonra  harekete geçen  Enez Belediyesi,  karavan sahiplerine tek bir resmi tebligat yapmadan sosyal medya hesaplarından karavanların kaldırılmasını istedi. Belediye tarafından yapılan açıklamada, “ Enez Trapez ve Balıkçı Barınağı (Liman) Bölgesindeki karavanların , sahipleri  tarafından kaldırılmaması durumunda Enez Belediyesi Zabıta Amirliği tarafından 14 Nisan 2022 Perşembe günü kaldırılarak Yediemine teslim edilecektir. Tüm Vatandaşlarımızın Bilgisine…” denilirken, Enez Kaymakamlığı ise farklı bir duyuru yaptı. Kaymakamlık duyurusunda ise karavan sahiplerine göz ağı verildi. Duyuruda, “Enez Belediyesinin ilgi kanunlar çerçevesinde almış olduğu karar gereği Enez Trapez ve Balıkçı Barınağı (Liman) Bölgesindeki karavanların, 14.04.2022 tarihine kadar kaldırılması gerekmektedir.  Yapı kayıt belgesi olsa dahi sit ve kıyı kanununa muhalefet eden olası yapılarla alakalı Kaymakamlığımızca ivedi yıkım kararı alınarak Enez Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.” denildi.

YAPI KULLANMA OLSA BİLE

Baraka sahiplerine tebligat yapılmadan alınan karar sonrası konuşan Karavan ve baraka sahipleri, “ Bu bölge sit alanı, ancak 2017 yılından önce buraya baraka koyanların çoğunluğu balıkçılık faaliyetleri için baraka koydu, daha sonra da sayı arttı. Ancak 2017 yılından önce baraka koyanlar imar barışından faydalandı ve yapı kullanma aldı. Yapı kullanma ile elektrik. ve su abonesi oldu. Şimdi ani bir karar ile barakalar kaldırılmak isteniyor. Adama sormazlar mı, son iki yıldır her önüne gelen buraya karavan getirdi, İlçe Belediye Başkanları, daire müdürleri konteynır getirdi. Bunlar geldiğinde Enez Belediyesi yetkilileri veya kaymakamlık bunları görmedi mi? Yani şimdi tek suçlu karavan sahipleri mi? Yasal tüm haklarımızı kullanacağız ve bizim için suç duyurusunda bulunulması halinde bunlara göz yumanlar hakkında da bizler suç duyurusunda bulunacağız” dediler. Halen Yapı kullanma belgelerinin olduğunu belirten karavan sahipleri, “2017 öncesine ait yapı kullanma aldık ve halen yapı kullanmalarımız geçerli. Devlet var mı? Yok mu? Önce onu söylesinler. Yok burayı birilerine vermek istiyorlarsa açık söylesinler” dediler.

İŞYERLERİNE DOKUNMASINLAR

Enez ekonomisine katkı sağlayan ve hizmet sektöründe önce olan liman  çevresindeki işyerlerinİN sit alanı içinde kaldığını ve yapı kullanma aldığını belirten vatandaşlar, “Karavanlardan sonra sıra işyerlerine gelmesin. Dalış okulunu mühürlediler, şimdi Enez’de dalış sporu yapılmayacak. Liman çevresindeki işyerlerine de dokunmasınlar. İşyerleri ve karavanlar aynı statüde ama onlar Enez’e değer katıyor. Birileri buralarını birilerine vermeyi düşünüyorsa  özellikle işyerlerine dokunmasın. Balıkçı barınağını işleten kooperatifinde sözleşmesinin feshinin gündeme geldiği alınan duyumlar arasında. Liman ve çevresinin komple bir şirkete verileceğini duyuyoruz. Bu konuda Edirne Valisi açıklama yapmalı” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server