"Domuz avı erkene çekilsin"

Domuzların üreme süresinin 3 ay olduğunu ve şu anda Domuzların Ayçiçeği tarlalarına zarar verdiğini belirten üreticiler, "Av sezonu açıldığında, Ayçiçek hasadı da bitiyor. Yetkililer sorunumuza çare bulsunlar" dediler.

Yaban Domuzları Ayçiçeği tarlalarını talan ediyor. Yaban Domuzlarının üreme sürelerinin tamamlandığını belirten üreticiler, av yasaklarının bittiğinde Ayçiçek hasadının da sona erdiğini söylediler. Domuz avının Temmuz ayı başından itibaren serbest bırakılmasını isteyen üreticiler, "Yaban Domuzu hızlı üreyen ve bir batında çok yavru yapan hayvanlar. Domuzların üreme süresi Mart başında başlayıp Mayıs sonu bitiyor.  Av  yasakları da Şubat ayı sonu başlıyor. Avcılarımız bu sürede avlanmıyor ancak Temmuz ayı ortalarından itibaren ayçiçekler  olgunlaşıyor ve Yaban Domuzları tarlalarımızı talan ediyor. Avlanmadıkları için rahatça tarlaya giriyor ne varsa talan ediyor. Yetkililer, sadece Yaban Domuzu avının Temmuz ayı ortası veya sonu itibarı ile serbest bırakılması konusunda çalışma yapsın. Av yasağı olduğu için tarlamızı talan eden Domuzlara taş bile atamıyoruz. Yasak kalkamayacaksa devlet zararımızı karşılasın. Yüzlerce dönüm Ayçiçek talan edildi" dediler.

AV YASAKLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan Merkez Av Komisyonu 2019-2020 Av Dönemi için avın kapanış tarihini belirlemiştir. Bu karara göre av sezonu 01.03.2020 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanacaktır. Av sezonunun kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamış olacaktır. Yeni av sezonu takriben 2020 Yılı Ağustos ayı itibariyle açılacaktır. Avın kapalı olduğu bu dönem av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi evrelerini içine almaktadır. Bu süreçte ülke genelinde avcılık faaliyetleri yasak olup, toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarını toplamaması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server