Bu kaçıncı?

Edirne’deki Hasanağa deresinde sürekli yaşanan kirlilik ve balık ölümleri çevre halkını tedirgin ediyor. Bir zamanlar balık tuttukları, hayvan suladıkları derenin sürekli olarak Çöp Depolama tesisini işleten firmanın ihmali Hasanağa deresinde yüzlerce balığın ölmesine, derenin kirlenmesine neden oldu. Çevre İl Müdürlüğü, “Bertarafının yapıldığı lottaki baca gazlarının içinde biriken suların tahliyesi için tesisi işleten firma tarafından yapılan kazı çalışması, bertaraf alanındaki atık suların kontrolsüz bir şekilde alana yayılmasına ve Hasanağa Köyünde bulunan dereye karışmasına neden olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Bu kaçıncı?

Çöp depolama tesisinin sızıntılarının Hasanağa deresine karıştığını belirten köylüler, sorunun kökten çözümünün gerektiğini, göstermelik cezalar ile bu işin çözülemeyeceğini söylediler. Derede balıkların öldüğünü, yaşamın sona erdiğini belirten Hasanağa köyü sakinleri her defasında göstermelik ceza kesildiğini ve tesisi işletenlerin atıklara özen göstermediğini söylediler.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

Hasanağa deresindeki balık ölümlerinin sosyal medyada yayınlanmasından sonra olay yerine intikal eden Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri şu açıklamayı yaptı, “ 20.10.2022 tarihinde sabah saatlerinde Hasanağa Köyünde bulunan dereye atık suların karışarak derenin rengini değiştirdiği ve balık ölümlerinin olduğu ihbarı üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri ivedilikle alana intikal etmiştir. Yerinde yapılan çalışmalar sonucunda; Edirne İl Merkezinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde çöplerin bertarafının yapıldığı lottaki baca gazlarının içinde biriken suların tahliyesi için tesisi işleten firma tarafından yapılan kazı çalışması, bertaraf alanındaki atık suların kontrolsüz bir şekilde alana yayılmasına ve Hasanağa Köyünde bulunan dereye karışmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri tarafından alanda gerekli denetimler ivedilikle yapılarak sızan atık suyun kontrolü sağlanmış olup arıtma tesisine tahliyesi yapılmıştır. Konu ile ilgili tutanaklar mahallinde tutularak, kirliliğe sebebiyet veren atık sudan lisanslı laboratuvar tarafından numuneler alınması sağlanarak analize gönderilmiştir. Bahse konu olay ile ilgili idari ve adli süreç tarafımızdan takip edilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2022, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu