VİSKİ

Viski

“Viski, güneş ışığının sıvı halidir”- George Bernard Shaw

Batan Bu Köhne Şileb.

Garson masa iyi manzarayı değiştir

sırası mı mehtabın yıldız yağmurunun

bu gece yalnızım onlar gelmeyecek

sapa bir yerindeyim umutsuzluğumun

hava soğuk olmalı ağaçlar bütün duman

eğer bulabilirsen ölü bir kar getir

beyazlığı kalın bir su gibi uzayan

bu gece yalnızım onlar gelmeyecek

batan bu köhne şilebde ne işleri var

çünkü battım kasa boş ne para ne çek

çünkü bütün telefonlar ısrarla alacaklı

bu gece yalnızım onlar gelmeyecek

hani o sarışın kirpikleri saçaklı

yanağını viski bardağıyla serinleten

sonra nilay hani kafayı buldu mu ağlar

cam yeşili yasemin cıgara dumanı nursen

batan bu köhne şilebde ne işleri var

garson masa iyi manzarayı değiştir

büyük şimşek çakmalı gök gürültüsü filan

şöyle dalları kıran şakırtılı bir yağmur

köpek havlamaları bulut karanlığından

zehir bulabilir misin çabucak öldürecek

artık arsenik mi olur siyanür mü olur

hangisi olursa olsun hepsi işime yarar

yoksa bir tabanca bul bir avuç mermi getir

bu gece yalnızım onlar gelmeyecek

batan bu köhne şilebde ne işleri var

Şiir: Attila İlhan

Viskinin tarihsel yolculuğuna bakarsak:1494 yılında dönemin İskoç Kralı IV. James, Lindores Manastırında keşişlik yapan John Cor’a “aqua vitae” (latincede yaşam suyu anlamına gelmekte) yapması için yaklaşık 580 kg arpa verilmesini emreder. Bu arpaların Exchequer Rolls’a yani kraliyet hazine defterine kaydı yapılır ve bu kayıt tarihte viskinin geçtiği ilk yazılı resmi belge olur.“Viskinin Osmanlıya gelişi 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır.Ülkemizde viski yapım denemelerine 1957'de Tekel Ankara bira fabrikası'nda başlanmış; olgunlaştırmaya alınan viskiler 1964'te imalata geçildi ve 1968 kalkınma planında viski ithalatının yapılacağı öngörüldü. Ankara viskisi markası ile uzun yıllar piyasaya sunulan yerli viskinin üretimine, Tekel'in özelleştirilmesinin ardından, 2007 yılında Ankara Bira fabrikası'nın kapatılması ile son verilmiştir.Günümüzde  İskoçya’da viski üretimi, başlı başına bir sektördür.

Viskinin özünü oluşturan dört doğal malzeme  vardır: su, turba, arpa ve buğday. bu dört malzeme önce doğa ile bir dönüşüm yaşar; ardından, usta imbikçilerin hüneriyle ve son olarak da harmanlama ustalarının sanatıyla viski o benzersiz tadına kavuşmaktadır.Viskinin hacmen alkol miktarı da en az % 40 olması gerekmektedir.. Johnnie Walker,Chivas regal ve Jack daniels en önemli temsilcileri arasında yer almaktadır.

Viski, yalnızların ickisi, daha doğrusu tek başına  olmayı secenlerin  dostu olarak  ta tanımlanır. Sohbeti  de içinde saklıdır.Yavaş ve tadı çıkartıla çıkartıla içilir.İkişer bardak viski bir masaj gibi de gelmektedir.Rahatlama ve stres atma yöntemidir.İçkiler içerisinde ona  en ağır abi de denir. Pes etmemeyi tembihleyen ve   yaşam mücadelene devam eti anlatandır. Karizmayı da sunmaktadır. Viski, puro ve röbdoşambr ile ayrılmaz üçlü olur… ''Yuvarlamak'' kelimesi   onunla  beraber kullanılır.En hızlı cesaret verme  işlemini de yapar.Zengin hissi de vermektedir.Sarhoş olmak için kullanılırsa   kendisinden sizi uzaklaştırmaktadır. Bu viskinin kendi sınırını bilmeyenlere  karşı geliştirdiği  bir mekanizmadır.Viski de bir avrupalı naifliği de yer alır . Rüşvet aracı olarak  da kullanılır.Yurtdışından dönerken alınan hediye türüdür.

Medyada yer alış şekli ise Viskiye yapılan  zam  haberleri göze çarpar.Bazı siyasetcilerin  viskiyi sevdiği  de yer alır.Lahmacunla viski diye magazin haberlerine de  konu olur.RTÜK  te viskili sahnelere  ceza kesmektedir.

Fıkralarda yerini almaktadır:O gün  barda her şey sakinmiş, piyanist beylik parçalarından birini çalarken, millet masalarda pokerin tadını çıkartırken, bir yandan da viskilerini yudumluyorlarmış. İçeriye bir adam girmiş ve bara yaklaşıp demiş ki:- Hey barmen, herkese benden bir viski, sen de iç bir tane!Barmen bardakları parlattığı kirli bezini bırakıp, bu yağlı müşterinin isteğini memnuniyetle yerine getirmiş, bir bardak da kendi içmiş. Bu iş bir kaç tur gerçekleştikten sonra, barmen parayı isteyince, adam itiraz etmiş:- Ne parası barmen? Sen verdin, biz içtik!Bunun üzerine, barmen adamı bir güzel patakladıktan sonra kapı dışarı etmiş. Ertesi gün aynı adam yine aynı bara gelmiş ve barmene seslenmiş:- Hey barmen, herkese benden bir viski, ama sana yok; sen içince sapıtıyorsun!

Sağlık yönünden ele alırsak yapılan araştırmalara göre : Boğaz ağrılarına da  iyi gelmektedir. Kilo da  aldırmamaktadır Kalp sağlığına da  çok faydalıdır. Viski damar tıkanıklığını ve pıhtı olasılığını önlemek ile kalmaz, felç ve kalp krizi riskinide en aza indirir. İçerdiği antioksidanlar, kolesterolün damarlarınızı tıkamasını engellemektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi kemoterapiye karşı korur.Beyin sağlığına da  faydalıdır. Felç riskini azaltmaktadır. Sindirime yardımcı olur.Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar ile mücadele eder. Baş ağrılarını da azaltmaktadır.

Viski,bir nevi uçak yakıtı gibidir. Isıtıcı görevini de üstlenir.Gülümseterek yaşama anlam katar.

VİSKİÖzgür Karakaya

[email protected]

YORUM EKLE