Kurtları vursunlar mı? Kurtlar yaşasın mı?

Edirne’nin Enez İlçesi köylerinde görülen Kurt sürüleri vatandaşın kafasını karıştırdı. Bu bölgede yaşayanlar Kurtlar vurulsun mu? Kurtlar yaşasın mı? İkilemi içinde kaldı. Kurtların evcil hayvanlara saldırdığını belirten bir kesim ise Kurtların özellikle bırakıldığı görüşünde.

Kurtları vursunlar mı? Kurtlar yaşasın mı?

Edirne’nin Enez İlçesi Çeribaşı, Şehitler, Çandır, Hisarlı, Sultaniçe, Gülçavuş, Küçük Evren ve Vakıf  bölgelerinde görüldüğü belirtilen ve sosyal medyada videoaları yayınlanan Kurt sürüleri vatandaşı ikiye böldü. Bölgede yaşayan ve özellikle hayvanları olan kişiler Kurtları bir an önce itlaf edilmesi gerektiğini belirtirken, bir kısım vatandaşta Kurtların doğanın dengesini sağladığını belirterek bunların vurulmaması gerektiğini belirtiyor. Enez Avcılık ce Atıcılık Derneği Başkanı Yalçın Bitikli konu ile yaptığı uyarılarda, Enez bölgesinde yaz aylarından bugüne  kurtlar büyük ve küçükbaş hayvanları parçalayıp öldürüyor.Yaz aylarından bu güne Kurtların bölgede 150 civarında küçük ve büyük baş hayvanı parçaladığı Sürü ve hayvan sahiplerine büyük çapta  maddi zararlar açtığı bildiriliyor. Kurtların bölgeye nereden ve nasıl geldiği  tam bir muamma. Bugüne kadar bölgede siyah kurt hiç görülmemişti Bölgeye Yunanistan rodop dağları ve Balkanlar üzerinden Avrupa'dan geldiği düşünülüyor. Bir diğer Söylentilere göre, son yıllarda aşırı üreyen yaban domuzu popülasyonunu azaltmak için bazı devlet kurumlarınca salındığı söylentiler arasında. Bu konuda  yetkili kişilerce araştırma yapılması  açıklama ve önlem alınması isteniyor. piknik, gezi, mantar, odun, kozalak, hayvan otlatma vs  amaçlarla  bölgeye gidecek olanların  Bu konuda çok dikkatli olmasını  Can güvenliğini açısından  tüm kamuoyuna saygıyla iletiriz. Kurtlar için çiftleşme mevsimi olduğundan en tehlikeli dönemdir.” Dedi.

MİLLİ PARKLAR AÇIKLAMA YAPACAK MI?

Öte yandan bölgede görülen Kurt sürüleri ile ilgili Milli Parkların açıklama yapması bekleniyor. Bir çok vatandaş, “Açıklama yapılsın, yoksa eline tüfeği alan Kurt avına çıkacak. Yetkililer bir önce bu konuda net bilgi vermeli, vatandaş ne yapacağını bilsin. Zarar veriyorlarsa, bu zararların nasıl önleneceği konusunda hayvan sahipleri bilgilendirilsin” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu