Kırkpınar tam bir muamma oldu

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapılıp yapılmayacağı tam bir muamma oldu. Bir çok Başpehlivan hazırız derken, Ağa Selim ve Başpehlivan Balaban'ın sözleri kafa karıştırdı. Kırkpınar Yağlı Güreşleri için her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sembolikte olsa güreşler yapılmalı derken, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, güreşlerinin bu şartlarda yapılamayacağını belirtiyor. Bir çok Başpehlivan yaptıkları açıklamalar ile hazır olduklarını belirtiyor, bir kısmı ise güreşlerinin yapılmamasını savunuyor.

Kırkpınar tam bir muamma oldu

Geçtiğimiz hafta Başpehlivan İsmail Balaban'ın güreşlere katılmak istemediği konusunda açıklama yapan Ağa Selim  ise daha sonra açıklama yaptı ve sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

İşte o açıklamalar

"GÜREŞLERİN YAPILMASI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM"

Bazı yerlerde şahsıma yazılan yazılar nedeniyle bu açıklamayı yapmayı gerekli gördüm.

Öncelikle bu yıl dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi süreci güreş sporumuzu da derinden etkilemiştir buna rağmen güreşlerimizin yapılması için elimden geleni yaptığımı belirtmek isterim bunları medyadan takip edenler gayet iyi bilirler...Son olarak Güreş Düzenleyen Belediyeler birliğin düzenlediği Federasyonumuzun Belediye Başkanlarımızın da katılımı ile Balıkesir'de yaptığımız toplantıda İsmail Balan'ın hocası Hasan Aydın hocamız ağam İsmail, ve Orhan  güreş yapmak istemiyorlar diye toplantıda bana söyledi zaman yok hastalık var dedi ben ise pehlivanlardan o kadar çalışan var emekleri boşa mı gitsin dedim.

Daha öncesinde Recep Kara ile telefonda görüşmüştüm oda güreşmek istemediğini dile getirmişti Abdullah Güngör de bana güreşmek istemediğini belirtti bu süreçte güreş yapılmasını istemediklerini öğrenince çok istememe rağmen güreş yapılmaması kararını aldım.Bir diğer etken ise karar alma sürecinde bir sonuç alınamaması olmuştur sağlık kurlunun da güreşlerin yapılması yönünde karar vermeyeceğini gördüm federasyonun da sağlık kurulunu beklemesi ve pehlivanlarımızı oyalamaları yüzünden bu yıl güreşlerin yapılmaması en doğrusu olacaktır diye düşündüğüm için yapılmamasını istedim.İki güreşçinin çıkıp güreşip bir pehlivanın kupa kaldıracağı başpehlivan olacağı bir güreş ne Kırkpına'ımıza yaraşır nede pehlivanlarımızın böyle bir başpehlivanlığı kabul edeceğini ben düşünmüyorum. Bende böyle bir güreşe ağalık etmek istemem.Ben hiçbir pehlivanımız hedef almadım almamda hepsi benim için değerlidir. Bu yıl güreşlere hazırlanan tüm pehlivanlarımızı alnından öpüyorum.

Kamuoyuna duyurulur.

Seyfettin SELİM

KIRKPINAR AĞASI

BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ...

Korona virüs'ten dolayı sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Güreşler yapılmadı. Karar Alınacak sürekli Bilim Kurulundan karar çıkacak şu tarihte bu tarihte diye ileri bir tarihe atıldı. İster istemez moral motivasyon olarak herkes etkilendi bu durumdan. Ne yapılacak deniyor ne yapılmayacak deniyor. Camia da büyük bir hayal kırıklığı oluştu. Tabi bu durumdan en çok etkilenen de bizler olduk.Bizler hedefi olan kişileriz. Ben İsmail Balaban'ım Kırkpınar'da iki kez kemer kuşanmış birisiyim. Yarın Kırkpınar'da güreş var denildiği zaman ben tabi ki çıkar güreşirim. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Antrenmanlarımızı yapıyoruz. Hedefi olan bütün sporcular zaten antrenmanını yapıyor. Bende hedefi olan bir sporcuyum ve çalışmalarıma devam ediyorum fakat yüzde yüz performans ile değil.Şimdiye kadar bana gelip güreşler Yapılsın mı? Yapılmasın mı? diyen olmadı. Benim düşüncem ise şu yönde sadece Kırkpınar güreşleri yapılacaksa yapılmasın. Biz diyoruz ki bu işten en az beş bin kişi ekmek yiyor. Davulcusu, Zurnacısı, Organizatörü ve Pehlivanı. Bir Kırkpınar yapılınca bunlar 1 yılını kurtarabilecek mi? Hayır. Bu süreç düzgün yönetilip çok önceden karar alınıp her şey hesaplanıp ondan sonra en az 10 güreş tertip edilmeliydi.Maç yememiş hazır olmayan bir vücut ile direk gidip Kırkpınar'da güreşmek mantıklı bir iş olmaz. Kimse rakibini denemedi. Maç kondisyonu kazanmadı ve sakatlıklar'da ayrıca kaçınılmaz olur bunu da göz ardı etmemek gerekir.Sadece İsmail Balaban Kırkpınar'ın yapılmasını istemiyor diye Kırkpınar yapılmayacak değil. Ya da üç beş pehlivanın istememesiyle olacak bir şey değil. Karar merci biz değiliz. Bizim üstümüzden algı yaratarak güreşleri yapmamak için bahane üretilmesin.

Herkesin bildiği gibi 2020 Şubat ayında şalvar güreşi dünya şampiyonası yapıldı ve bu müsabakalara katılıp ülkemizi temsil etmeleri için isim vermeye gerek yok Türkiye’nin en ünlü başpehlivanlarını davet gitti. Hepsi kuvvet dönemi olduğunu sakatlık riskinin olduğunu bahane ederek organizasyona katılmayı reddettiler. Ben bütün bu sakatlık risklerini göze alarak ülkemi temsil etmek için tereddütsüz daveti kabul edip sahaya çıktım ve şampiyon oldum. Kimse bizim cesaretimizi, yüreğimizi sorgulamasın. Yaptıklarıyla söyledikleri çelişiyor çünkü. Söylediklerimiz yapıcı söylemlerdir. Buradan son dönemde oldukça fazla algı oluşturulmaya çalışılıyor. Benim için hiç bir şey fark etmiyor. Kırkpınar yarın bile olsa İsmail Balaban her zaman hazırdır. Kimseden korkusu yoktur. Er meydanında mücadelesini verir yener yada yenilir bu kimseyi ilgilendirmez. İnşallah kendimi doğru ifade edebilmişimdir. Saygılar...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server