Kırkpınar bilmecesi

659. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde bilmece sürüyor. Bu şartlarda Kırkpınar'ın yapılamayacağı öngörülürken, kafalarda soru işaretleri büyüyor. 2021 yılında 659 mu? Yoksa 660 ncı Kırkpınar mı yapılacak? Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'in ağalığı devam edecek mi? Yağlı Güreşten ekmek yiyenler ne olacak?

Kırkpınar bilmecesi

Dünyanın en uzun soluklu spor organizasyonlarından Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl corona virüs engeline takıldı. 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri corona virüs salgını nedeniyle ertelenirken, yapılan açıklamaları aksine güreşlerin sembolikte  olsa yapılması tehlikeye girdi.Eylül ayının son gününde halen bir karar çıkmaz iken, artan Korona virüs vakaları nedeni ile bu yıl güreşlerin sembolikte olsa yapılmayacağı kararı ağır bastı.Eylül ayı ile birlikte çimleri sararmaya başlayan Sarayiçi Er Meydanı mahzun bir şekilde pehlivanları beklerken, kafalardaki soru işaretleri arttı.

KAÇINCISI YAPILACAK?

Bu yıl 659 ncu yapılması  gereken Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapılmamamsı halinde, 2021 yılında Kırkpınar'ın kaçıncısının kutlanacağı merak konusu oldu. Bu yıl Korona nedeni ile yapılmayan güreşlerin yok sayılacağı ve gelecek yıl 660 ncı yılın kutlanması gerektiği belirtilirken, bir bölüm güreş uzmanı ise güreşlerin yapılmaması halinde gelecek yıl yine 659 ncu güreşlerin yapılması gerektiğini belirtiyor.

AĞALIK NE OLACAK?

Öte yandan  659 ncu Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'in ağalık konusu da gündeme geliyor. Bu yıl güreşlerin yapılmaması halinde Ağa Selim'in ihale yapılmadan gelecek yılın ağası olup olmayacağı ise inceleniyor.

KİM NELER DEMİŞTİ?

Türkiye Güreş Federasyonu Basın Kurulu, 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin durumunu netleştirmek için toplandı. Kurul corona virüs salgını nedeniyle ertelenen 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin kesin tarihini Eylül ayı içerisinde netleştirme kararı almasına rağmen halen net bir karar alınmadı. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın yaptığı çıklamada "2020 yılının başpehlivansız kalmasını istemiyoruz.  659 yıllık geleneğin sekteye uğramasını istemiyoruz. Başpehlivanlarla daraltılmış şekilde de olsa bu geleneğin devam etmesini istiyoruz. Süreci takip edeceğiz. Önümüzde eylül, ekim ve kasım ayı var. Paydaşlarımızla sürekli istişare ediyoruz. Eylül ayı içerisinde yeniden Edirne Belediye Başkanı, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı ve Kırkpınar ağamız ile bir araya geleceğiz. Pandeminin seyrine göre bir kurul değerlendirmesi yapacağız. Bir an önce bu pandeminin ortadan kalkması temennimiz. Pandemi ortadan kalktıktan sonra güreşlerimizi yapabileceğimizi ümit ediyoruz. Ancak pandemi devam ettiği sürece güreşlerimizi yapmamız mümkün olmayacaktır." demişti.

"SEMBOLİK YAPMAK İSTİYORUZ"

28 Ağustos 2020 günü açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise sembolikte olsa Kırkpınar'ı yapmak istiyoruz demişti. Başkan Gürkan yaptığı açıklamada, "Kırkpınar’la ilgili Güreş Federasyonu’yla beraber 3 üniversiteden rapor almıştık. Bunları Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’na sunduk. Bilim Kurulu’nun kararını bekliyoruz. Biz hala kısmen de olsa, az sayıda katılımla da olsa, sadece başpehlivanlarla da olsa güreşlerin yapılmasını istiyoruz. Kesintisizliğin sürmesi açısından istiyoruz bunu. Geçen yıl 658’incisini yaptık; bu yıl 659’uncusunu yapmamız gerekiyor. Bu yılı atlarsak, seneye 659’la mı devam edeceğiz bunu bilmiyoruz. Dolayısıyla kronoloji şaşacak, sıralama şaşacak. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi olayı var. O yüzden sembolik de olsa yapmak istiyoruz. 14 tane boy var. Sadece 1 boyun pehlivanlarıyla da olsa yapılması taraftarıyız ama tabi insan hayatı her şeyin önünde. Yağlı güreş bir temas sporu. Eğer Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu uygun görürse, stadımız hazır, çayırımız hazır. Bugün onay verirlerse, yarın yapmaya hazırız. Bilim Kurulu’ndan karar bekliyoruz. Umarım olumlu bir karar gelir.” demişti

"GÜREŞLERİ YAPMAMAK KIRKPINAR TARİHİNE İHANETTİR"

 Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kırkpınar güreşlerinin yapılmamasının tarihe ihanet olduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı."Bu zorlu koronavirüs sürecinde sessizliğimi korudum, antrenmanlarıma konsantre oldum. Çünkü Kırkpınar'ın kesin yapılacağından emindim. İlk önce '5 Haziran'da açıklayacağız' dediler, bir sonuç çıkmadı. Neyse 3 Temmuz'a attılar. 'Hadi 3 Temmuz'a kadar da kendimizi sıkalım, tam gaz çalışalım' dedik. Nasıl olsa kesin bir sonuç çıkar ama maalesef çok büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Biz tam 10 aydır antrenman yapıyoruz. Bir sporcunun kendisini 10 ay koruması, formda tutması kolay mı? Daha ne kadar süre vücutlarımızı ve psikolojimizi hazır tutabiliriz. Böylesi önümüzü göremediğimiz belirsizliğin içinde yapacaksanız, Kırkpınar'ın tarihini belirleyin, yapın. Eğer yapmayacaksanız da bunu açıklayın"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server