İnternet kullanımı artıyor, yazılı basın çöküyor

Türkiye'de son 5 yılda internet kullananların sayısı yüzde 29, internet bağlantısı olan evlerin oranı da yüzde 18,8 artış gösterdi. Buna karşın yazılı basın çöküşe geçti. Yerel gazetelerin okuma oranı neredeyse hiç yok gibi.

İnternet kullanımı artıyor, yazılı basın çöküyor

Teknolojideki baş döndürücü gelişmeler, yeni imkanların ortaya çıkışı, e-ticaretin yaygınlaşması gibi etkenler internet kullanım oranlarını da artırıyor. Türkiye'de son 5 yılda internet kullananların sayısı yüzde 29, internet bağlantısı olan evlerin oranı da yüzde 18,8 artış gösterdi. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle geniş bant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı, söz konusu dönemde yüzde 22,9 yükselişle yüzde 89,9'a ulaştı.

YAZILI BASIN ÇÖKÜŞTE

TÜİK'in açıkladığı yazılı medya istatistikleri, çarpıcı gerçekleri gözler önüne serdi. Rakamlara göre, son 10 yıl içerisinde 1000'e yakın gazete ve dergi yayın hayatına son verirken, son bir yılda bu sayı 74 olarak gerçekleşti. Bir başka çarpıcı istatistik ise tirajlar oldu. Son 10 yılda gazete ve dergilerin tirajları yarı yarıya azalırken, son bir yılda bu oran yüzde 8 olarak gerçekleşti. Azalan tirajlar ve kapanan yazılı medya organları neticesinde çok sayıda insan işsiz kaldı. Bunlarla birlikte, Basın İlan Kurumunun reklam ve resmi ilan bedelleri, resmi rakamlara göre yüzde 15,18 olan enflasyonun çok altında kaldı ve yüzde 2,8 olarak gerçekleşti.

SON 10 YILDA YAKLAŞIK 1000 GAZETE VE DERGİ YAYIN HAYATINI SONLANDIRDI

TÜİK verilerine göre, 2018 yılında 5 bin 962 olan dergi ve gazete sayısı, 2019 yılında 5 bin 485’e düştü. 2010 yılında Türkiye’de yayımlanan gazete ve dergilerin sayısı ise 6 bin 459 olarak açıklandı. Buna göre, son 10 yılda yaklaşık 1000 gazete ve dergi yayın hayatına son verdi.

YEREL BASINDA OKUMA ORANI DİPLERE DÜŞTÜ

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde yazılı basın can çekişiyor. Zaten tirajları düşen geleneksel medyada dışarı çıkma oranının dip yapmasıyla dağıtımdaki azalış ve vatandaşlar tarafından gazetelerin satın alınma oranı da dip yaptı.

Edirne'de günlük olarak ayınlanan 8 vasıflı bir vasıfsız gazetenin ise okuma oranları düştü. Pandemi döneminde yerel basına yönelik yapılan iyileştirmelere, gazetelerin haftada 2 gün çıkmalarına ve çalışanların ücretlerinin devlet tarafından Kısa Dönem Çalışma şartlarında ödenmesine rağmen gazetelerin sorunları sürüyor. Korona nedeni ile özel ilanları yok denecek kadar azalan ve basın ilan kurumundan gelen ilanların ise yatırım olmaması ve adli tatil nedeni ile yayınlanmaması ile yerel gazeteleri tehlike çanları bekliyor. Günlük olarak dağıtım şirketi ve aboneler için en az 500 gazete basmak zorunda olan Yerel gazetelerin, bu baskılardan zarar ettikleri ve halkın Corona Virüs nedeni ile gazete okumadığı belirtildi. Bu arada Kısa çalışma ödeneğinin sona ermesi, gazetelerin hafta 6 gün basılması da gazete sahiplerini düşündürmeye başladı.

AA/HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu