Hızlı Tren Edirne’ye ne zaman gelecek?

Edirne’liler Hızlı Treni en iyi ihtimal ile 2028 yılında görecek. 2024 yılına kadar Çerkezköy-Edirne hattında çalışmalar tamamlanacak, Halkalı- Ispartakule ve Ispartakule – Çerkezköy hatları ihaleleri ise yeni  tamamlandı, sözleşme aşamasında. Bu hatlarda çalışmalar bittiğinde Edirne’liler Hızlı Tren ile tanışacak.

Hızlı Tren Edirne’ye ne zaman gelecek?

Edirne ile birlikte tüm Trakya’nın  beklediği Hızlı Tren ile vatandaşlar en iyi ihtimal ile 2028 yılında tanışacak. Dolar kurundaki artış nedeni ile yapım çalışmaları bir süre duran ve daha sonra tekrar başlayan Çerkezköy-Edirne hattındaki çalışmaları yerinde izleyen Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık yaptığı açıklamada ilk etap çalışmalarının 2024 yılında biteceğini belirtmişti. Ancak Hızlı Trenin Kapıkule’ye ulaşması Halkalı-Çerkezköy hattının tamamlanmasına bağlı. Vali Kırbıyık yaptığı açıklamada, “Edirne kısmınıda içinde bulunduran Çerkezköy – Kapıkule hattı ile ilgili yapım çalışmaları 2024 yılında tamamlanacak.  2024 yılı içerisinde Çerkezköy’den Kapıkuleye kadar olan hattaki tüm çalışmalar bitmiş olacak. Projenin geri kalanı içerisinde 2 etap daha var. Halkalı- Ispartakule ve Ispartakule – Çerkezköy hatları. Buradaki çalışmalar ile ilgili olarak da ihaleler tamamlandı. Sözleşme süreci devam ediyor. Bu hatlarda bittiği vakit ise, Halkalıdan Kapıkuleye kadar olan yolculuk 1 saat 20 dakikaya kadar düşmüş olacak.” demişti.

ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BİTECEK?

İhaleleri tamamlanan ancak halen ihale sözleşmeleri yapılmayan Halkalı-Çerkezköy hatlarında sözleşmelerin tamamlanması ile birlikte çalışmaların başlayacağını belirten yakın kaynaklar, sözleşmelerin tamamlanmasından sonra en iyi ihtimal ile bu bölgede çalışmaların 2023 yılı ortalarında başlayacağı ve tüm çalışmaların bitmesinin en az 50 ay sürmesi bekleniyor. Daha önce iptal edilen ve 31 Mayıs 2022 Salı günü pazarlık usulü ile yapılan ihaleye 6 firma katıldı. Yaklaşık maliyeti 6 milyar 700 milyon TL olarak açıklanan ihalede  Gülermak  + Yapı & Yapı + Taşyapı İnşaat OGG ikinci turda yaklaşık maliyete göre yüzde 12 civarında bir indirim sonucu 5 milyar 900 milyon TL ile en düşük teklif sahibi oldu. İhale şartnamesine göre sözleşme imzalanması ve işin başlaması ile birlikte işin teslim süresi 50 ay olarak belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu