Hafta sonuna kadar tüm İllerde uygulama bekleniyor

İçişleri Bakanlığı, yarından itibaren 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyeceğini açıklarken, bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

Hafta sonuna kadar tüm İllerde uygulama bekleniyor

Bakanlık, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 81 il valiliğine yeni tedbirlerin alındığı bir genelge gönderdi. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda hazırlandığı belirtilen genelgeyle, salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirler alındığı belirtildi.Buna göre yarından (26 Ağustos) itibaren Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla bir saat içerisinde tamamlanacak.Bu illerde düğün salonlarında dans/oyuna izin verilmeyecek, sandalye/koltuk düzeni dans/oyun pisti/alanlarını  kapatacak şekilde oluşturulacak. Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

KAMU KURUMLARINDA YİYECEK-İÇECEK İKRAMI DURDURULUYOR

Kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlarımız da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramı durdurulacak.Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak 26 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

TEDBİRLERE UYMAYANLAR HAKKINDA ADLİ VE İDARİ İŞLEM

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server