Göçmenler Bulgar sınır polisini vurdu

Türkiye’den Bulgaristan’a geçmek isteyen bir grup ile Bulgar sınır devriyeleri arasında çıkan çatışmada Bulgar polisi Petır Bicvarov hayatını kaybetti. Başsavcı Yardımcısı Borislav Sarafov, “Faillerin Türk topraklarında tespit edilmesi durumunda, Bulgar makamlarına teslime dilmelerini talep edeceğiz” dedi.

Göçmenler Bulgar sınır polisini vurdu

Edinilen bilgiye göre; pazartesi akşamı saat 20.30 sıralarında Türkiye–Bulgaristan sınırındaki ormanlık bir alanda Bulgar polis ve askerden oluşan devriye ile sınırı yasadışı bir şekilde geçmek isteyen bir grup arasında çatışma çıktı.Çatışmada  bir Bulgar sınır polisi olay yerinde hayatını kaybederken yanındaki askeri görevli ise yara almadan kurtuldu.Bulgar tarafı, saldırganların olaydan sonra Türk topraklarına geri dönmüş olabileceği olasılığı üzerinde duruyor.  Bir polisin saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Bulgaristan’da 8 Kasım’da kutlanan ‘polis günü’ etkinlikleri de iptal edildi.Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Türkiye sınırında bir polisin göçmen grubuyla çıkan çatışma sonucu vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Dün akşam saat 20.30’da Türkiye-Bulgaristan sınırında devriye gezen bir asker ve polise ateş açıldığı belirtildi. Golyam Dervent köyü yakınlarında gerçekleşen çatışmada, bir polis olay yerinde hayatını kaybetti.Açıklamaya göre, yara almayan asker kendilerine 10-15 el ateş açılmasının arından göçmen olduğundan şüphelenilen gruba karşılık verdi.Sınır bölgesine giden Demerciev, ‘Bu bir suç eylemi, aşırı bir saldırganlık. Bu, göçmenlerin ateşli silahlarla yaptığı ilk saldırı’ açıklamasında bulundu.Dermendciev, Türkiyeli yetkililerin ‘işbirliği yapma ve failleri arama’ sözü verdiğini aktardı. Bakan, ayrıca Ankara’dan insan kaçakçılığı çeteleriyle daha aktif bir şekilde mücadele etmelerini isteyeceklerini belirtti. Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerciev, konuyla ilgili Türk makamlarıyla derhal temasa geçildiğini ve işbirliği yapıldığını ifade ederek, ‘Bu sınırda yıllardır hiç ateş edilmemişti. Olay nedeniyle 8 Kasım Polis Bayramı kutlamaları iptal edildi’ ifadesini kullandı.

BAKAN SOYLU, “ORTAK ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne’nin Lalapaşa ilçesi Bulgaristan sınırında Bulgar polis memurunun silahla vurularak hayatını kaybettiğini belirterek, Bulgaristan’la beraber çalışma konusunda mutabık kalındığını söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye-Bulgaristan sınırında, Bulgaristan ile başarılı çalışmalar yürütürken yaşanan elim olayın kendilerini üzdüğünü belirtti. Soylu, şunları kaydetti:‘Edirne, Lalapaşa ilçesi Bulgaristan sınırında bir Bulgaristan polis memurunun silahla vurulma sonucu hayatını kaybettiğini teessürle öğrendim. Az önce Bulgaristan İçişleri Bakanı Sayın İvan Dermenciev ile yaptığım telefon görüşmesinde hayatını kaybeden Bulgaristan polisi için başsağlığı dileklerimi ilettim. Olayın faillerinin tespiti ve olayın aydınlatılması için iki tarafın beraber çalışması konusunda mutabık kaldık. Tekrar kıymetli mevkidaşıma ve Bulgaristan halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.’

Öte yandan Bulgar Savcılığı, Bulgaristan – Türkiye sınırında sınır polisinin öldürülmesi olayını araştırmaya başladı. Başsavcı Yardımcısı Borislav Sarafov, Bulgaristan’dan görevli kişilerin, Türk meslektaşlarıyla birlikte soruşturmaya katılmak üzere Türkiye’ye gitme ihtimalleri olduğunu belirtti. Sarafov, “Faillerin Türk topraklarında tespit edilmesi durumunda, Bulgar makamlarına teslime dilmelerini talep edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2022, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu