"Edirne aşılamada öncü İllerimizden"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Edirne, aşılama programını başarıyla yürüten illerimizden. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Edirne’de aşılanma oranı % 88. Vaka sayılarında da hızlı bir düşüş bekliyoruz" dedi. 

"Edirne aşılamada öncü İllerimizden"

İllerin sağlık durumunu yerinde görmek ve değerlendirmek istediklerini belirten Sağlık Bakanı, Trakya'da 4 İli ziyaret edeceğini ve ilk ziyaretin Edirne'ye gerçekleştiğini söyledi. Edirne Valisi Ekrem  Canalp, Milletvekili Fatma Aksal, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti İl Başkanı Belgin İba tarafından karşılanan Balan Koca, valilikte brifing aldı.

"HASTANEYE MÜRACAAT SAYISI DÜŞTÜ"

Salgının Edirne'deki seyri, yoğun bakım doluluk oranı ve alınan tedbirler ile ilgili bilgi alan Bakan Koca,  son iki haftada hastanelere müracaat sayısında yarı yarıya düşüş olduğunu söyledi. Bakan Koca; "İki hafta süreyle uygulanan tedbirlerin vaka sayısında istediğimiz düşüş hızına erişemememiz sebebiyle 17 günlük bir kapama dönemi ile vaka sayılarında hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyoruz. Milletçe yaptığımız fedakârlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın tedbirlere uyumunu talep ediyor ve gösterilen hassasiyet için teşekkür ediyorum" dedi.

Test sayıları ile bazı kötü niyetli çevrelerin asılsız propaganda yaptığını belirten Bakan Koca, "Buradan bir defa daha ifade etmek isterim. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır.  Kısıtlamalar ile birlikte temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da hem polikliniğe olan müracaatları hem de filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir.  Tüm Türkiye’de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumdadır.  Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucudur" diyerek, "Geçtiğimiz haftalarda yeni bir pik dönemi yaşadık. İlk etapta alınan kısıtlama tedbirlerinin sağladığı kısmi düşüşü tam kapanma ile etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz. Düşüş hızını arttırmak amacıyla tam kapanma bir zaruret haline geldi. Vatandaşlarımızın bu fedakârlığı sayesinde hedefimize ulaşacağız. Bu ifadeyi tekraren söylüyorum. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının çok azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz" dedi.

İSTATİSTİKLERİ AÇIKLADI

Edirne’nin salgınla mücadele istatistiği hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Koca; “Her biri 3 kişiden oluşan 98 filyasyon ekibimiz var.. Edirne’de son bir haftada vaka sayısı %50 oranında azaldı. Edirne’de yatak doluluk oranımız %52,1. Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66,7. Edirne, aşılama programını başarıyla yürüten illerimizden. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Edirne’de aşılanma oranı % 88.  Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

HASTA ZİYARETİ YAPTI

Bakan Koca daha sonra Edirne 1. Sultan Murat hastanesine giderek, hastaları ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server