“Cengizhan Şimşek için yapacak bir şey yok”

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Cengizhan Şimşek olayında herkes iyi niyetli, kimse ama kimse demiyor ki ben bu işi çözerim, çözebilirim. Öyle bir güç yok. Öyle bir güç olmadığı zaman sıkıntı daha da bir büyüyor. Federasyon Başkanı olsam yargılanmayı göze alarak Kemeri Şimşek’te bırakırdım.” dedi. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Cengizhan Şimşek olayında herkes iyi niyetli, kimse ama kimse demiyor ki ben bu işi çözerim, çözebilirim. Öyle bir güç yok. Öyle bir güç olmadığı zaman sıkıntı daha da bir büyüyor. Federasyon Başkanı olsam yargılanmayı göze alarak Kemeri Şimşek’te bırakırdım.” dedi.

“Cengizhan Şimşek için yapacak bir şey yok”

Edirne’de basın mensupları ile bir araya gelen Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Başpehlivan Cengizhan Şimşek’in Federasyon tarafından altın kemerinin elinden alınarak başpehlivanlığının düşürülmesi konusunda yeni açıklamalar yaparak;  “Federasyon başkanı ben olsam yargılanmayı göze alır, bu işi büyütmemek adına kemeri almaz ve böyle  devam ettiririm” dedi. Ağa Seyfettin Selim, “ Federasyon başkanına yükleniyorlar. Ama yapacak fazla bir şey yok. Kanunlar ve çerçeve belli. Cengizhan kardeşimiz de bu sene güzel güreşti. Kırkpınar'da son 10-15 seneden beri ilk defa Cengizhan birinci, Mustafa ikinci, Ertuğrul Dağdevir 3. oldu. İlk defa isimleri gündemde olmayan Pehlivanlar 1 2 3'e yerleşti. Benim de çok hoşuma gitti. Ben de ödül sözü vermiştim, sözlerimi de verdim pehlivanlara. Üzüldük tabii. Burada Cengizhan kardeşimin de bir hatası var. Benim için o da hatalı. Ben de 1000 kişiden fazla çalışan var. Ancak mahkemeye çağırdıkları zaman gidiyoruz. Tabii ki devletin kuralları var, sporunda bir kuralı var, güreşin de bir kuralı var. Orada bir hata var. Fakat Şeref Eroğlu burada iyi niyetli. Ben kendisini çok da sevmem bilenler bilir. Ama burada pehlivanı korumak için iyi niyetli bir şekilde Cengizhan Şimşek'e ‘ben senin işini çözdüm’ demiş. Burada baktığın zaman Cengizhan bunlar kayıt altına alınmış. Ama bunlar yanlış şeyler. Biz burada yemek yiyoruz, burada yapılan ses kaydı başka bir yere gider bu çok doğru değil. Benim isteğim şu anda imkan olsa Cengizhan Şimşek'e kemerin verilmesi. Çünkü Edirne Belediyesine gelen bir yazı yok. Federasyona gelen bir yazı yok bu adam dopingli diye. Bizim de öyle bir bilgimiz yok Kırkpınar bitiyor, aradan 5-6 ay geçiyor ve sonra kemer alınıyor. Bu olmamalıydı.” Dedi.

“BENİM YETKİM YOK”

Bu konuda Kırkpınar Ağasının bir yetkisi olmadığını belirten Ağa Selim “Burası bizi aşıyor. Herkesi aşıyor. Burası ancak Reisi Cumhur'a kadar gidiyor. Diyecek ki ‘ben bu durumu kabul etmiyorum’ diyecek o da Türkiye için bundan sonra yapılacak bütün güreşlerde, bütün spor müsabakalarında Türkiye dışlanmış olur. Yani ben bunu kabul etmiyorum. Doping kuralına ben uymuyorum dediğin zaman bir sürü spor dalımız var. Çok zor bir iş. Karara Uymak zorundayız. Ama keşke böyle olmasaydı. Benim elimde olsa ben bunu kabul etmem. Bu adam devam eder. Federasyon başkanı olsam, 2 sene yargılanmayı da göze alırım bu işi büyütmemek için ama Federasyon Başkanı öyle birisi değil. Bu işi bilen birisi. Onun için fazla yapacak bir şey yok. Burada herkes iyi niyetli, kimse ama kimse demiyor ki ben bu işi çözerim, çözebilirim. Öyle bir güç yok. Öyle bir güç olmadığı zaman sıkıntı daha da bir büyüyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu