Başkan'dan, Çakıcı'ya büyük jest

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu'na  tehdit mektupları gönderen  ve suç örgütü lideri olarak bilinen Alaattin  Çakıcı'ya büyük bir jest yaparak, Edirne Belediyesine ait olan 93 yıllık Atatürk fotoğrafını hediye etti.  Başkan Gürkan'ın makam masasının arkasına başka bir Atatürk Portresi kondu.

Başkan'dan, Çakıcı'ya büyük jest

Edirne'nin CHP'li Belediye Başkanı Recep GürkanMafya lideri olarak bilinen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na cezaevinden yazdığı mektuplar ile tehditler savuran Alaattin  Çakıcı'ya 93 yıllık Atatürk fotoğrafı hediye etti. Edirne Belediyesi birimlerinde bulduğu ve tarihini araştırdığı fotoğrafın bu denli önemli olmasının öğrenilmesinden sonra fotoğrafı makam  masasının arkasındaki duvara asan ve PAŞAM diyerek bakan Başkan Gürkan'ın, Edirne halkına ait olan Atatürk fotoğrafını hediye etmesi kafalarda soru işareti bıraktı.

TABLONUN HİKAYESİ

Elips şeklinde bastırılan fotoğrafın orijinal baskı olduğu,ceviz çerçeve içinde yer aldığı,fotoğraf üzerinde imzası bulunan kişinin yine fotoğraf çerçevesi arkasında fotoğrafı anlatan özel bir yazıyı da yapıştırdığı görülüyor. Çerçeve arkasına yapıştırılan 93 yıllık yazının fotoğrafı anlatmasının yanında fotoğrafı çeken kişinin  kimliğini bulunuyor.

Bahse konu fotoğrafın 1927 – 1928 yıllarında Cumhuriyet Resepsiyonunda İzmir’de Atatürk’ün fotoğrafçısı Jean Weinberg tarafından çekildiği,düzenlenen bir yarışmada en iyi Atatürk Fotoğrafı ödülünü alarak altın madalya aldığı ve Atatürk’ün 21 Aralık 1930 tarihinde Edirne Belediyesi ve Edirne ziyareti sırasında yarışmada ödül alan fotoğrafçıyı ödüllendirdiği ve fotoğrafı Edirne Belediyesine dönemin Belediye Başkanı Ekrem Demiray’a armağan ettiği tahmin ediliyor. Çerçeveli fotoğrafın arkasında yer alan yazıda ise “Reisi Cumhur Gazi Paşa Hazretleri ile Heyeti Vekile Hazaratı ve Türkiye Cumhuriyeti Zevatı Mumtaze Fotoğraflarının Yekane Mahalli Firahtı”şeklinde bir yazı yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu