90 bin hükümlü ve ailesinde tedirgin bekleyiş

Korona nedeni ile evlerine izinli gönderilen 90 bin hükümlünün ne olacağı halen belli değil. Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü hükümlülerin yarın geri dönmelerini belirtirken, 5 nci yargı paketinin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmaması hükümlüler ve ailelerinde endişeli bekleyişe neden oluyor.

90 bin hükümlü ve ailesinde tedirgin bekleyiş

Açık cezaevi izinleri, 30 Kasım tarihine artık saatler kala mahkum yakınlarının daha çok gündeminde yer almaya devam ediliyor. Açık cezaevi izinlerindeki belirsizlik  mahkum ve mahkum yakınlarının ana gündemindeki yerini koruyor.  Pandemi nedeniyle 15 Nisan 2020'de açık cezaevlerinden evlerine gönderilen mahkûmların Kovid-19 izni için son gün olarak 30 Kasım 2021 işaret edilmişti. Pandemi süreci içerisinde cezaevi izinleri defalarca uzatılmıştı.Açık cezaevi izinleri için Adalet Bakanlığı'nın açıklama yapma ümidini koruyan mahkum yakınları, gündemi yakından takip ediyor. 5. Yargı Paketi ile açık cezaevi izinleri yeniden gündeme geldi. TBMM Genel Kurulunda, 5'inci Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi'ne ceza infazla ilgili yeni madde ihdas edildi. Mecliste grubu bulanan partilerin ortak önergesiyle ihdas edilen maddeyle, "kovid-19 izni" ile ilgili mevcut düzenlemedeki Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından "her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir" şeklindeki ibare, "her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir" olarak değiştirildi.Ancak meclisten geçen yargı paketinin hayata geçmesi için Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak resmi gazetede de yayınlanması gerekiyor.

CEZA VE TEVKİF EVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Bu arada halen Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü sitesinde şu duyuru yer alıyor,"7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 sayılı Kanun‘un Geçici 9. maddesi kapsamında, Kanun’un yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlüler izne gönderilmiş olup yasa gereği izin süreleri 30 Kasım 2021 tarihinde son bulacaktır.Ceza infaz kurumlarının toplu yaşanılan yerler olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınan tedbirlerin yanı sıra KOVID-19 izninden dönecek olan hükümlülerin;

-Aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmaları, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamaları,

-Kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri,

-Kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları,

-Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları, gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır."

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Mahkum ve mahkum ailelerinde endişeli bekleyiş sürerken, mahkum yakınları, "Şu anda 91 bin kişi izinli ve ve izin verildikleri dönemde vaka sayısı 5 binler, ölümler ise 50 civarındaydı. Vaka ve ölüm sayıları arttı, bir  çok mahkum bu süreçte dışarıda bile olalar Korona oldu, aşı olmayanlar var. Nasıl bir önlem alınacak, sağlıkları nasıl korunacak. en önemlisi bir çok mahkum dışarıda sosyal yaşama adapte oldu, bazıları iş kurdu ve yaşamlarına devam ediyor. Şimdi tüm bunlar geride mi bırakılacak? " dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server