Kumluca ile başlayacak mı?

Antalya'da yapılan toplantıda Yağlı Güreşlerin Mayıs ayında yapılacak olan Kumluca güreşleri ile başlaması kararı alındı. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Yönetimi, " pehlivanlarımızın, hakemlerimizin, cazgırlarımızın, davul-zurna ekiplerimizin ve diğer yağlı güreş görevlilerinin aşı programına öncelikli dâhil edilmesi hakkındaki talebimiz iletilmiştir."

Kumluca ile başlayacak mı?

Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Güreş Federasyonu tarafından Antalya'da düzenlenen toplantıda Yağlı Güreşin sorunları masaya yatırıldı. 2020 yılında yapılamayan Yağlı Güreşlerin 2021 yılında Kumluca Güreşleri ile başlaması konusunda prensip kararı alınırken, Yağlı Güreşin içinde yer alan herkesin aşılanması konusunda öncelik tanınması için gerekli girişimlerin yapıldığı  belirtildi. Bu yıl Nisan ayında yapılması planlanan ancak pandemi nedeni ile 14 Mayıs tarihine ertelenen Kumluca Yağlı Güreşleri ile sezonun başlaması için tüm çalışmaların yapılacağını belirten yetkililer, alınan tüm kararların açıklanacağını söylediler.

AŞILAMA YAPILACAK MI?

Toplantı sonrası yapılan açıklamada,"Atalarımızın Orta Asya’dan başlattığı yürüyüş ile göç yollarından geçmiş, İslam hamuruyla yoğrulmuş, Trakya’ya varmış, Anadolu ile harmanlanmış olan yağlı güreşimiz 2020 yılında Covid-19/pandemi nedeni ile yapılamamış ve yüzyıllardır kahramanlık abidesi, mertlik ve cesaret timsali olan pehlivanlarımız 2020 yılı yağlı güreş sezonunda er meydanlarında boy gösterememişlerdir. Bu durum özellikle yağlı güreş kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında kesinti yaşanmasına neden olduğu gibi pehlivanlarımızı ve milyonlarca yağlı güreş severimizi de derinden üzmüştür. Covid-19 pandemisi dolayısı ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de takım halinde ve bireysel olarak yapılan spor branşlarında ertelemeler yaşanmış ancak gerek kontrollü sosyal hayat gerekse müsabakaların yapıldığı sahalarda/salonlarda yapılan düzenlemeler çerçevesinde sportif etkinlik ve faaliyetler yapılmaya başlanmış ve devam etmektedir. Gelmiş olduğumuz noktada, ülkemizde Covid-19 pandemisi ile etkin mücadele kapsamında devletimiz tarafından aşılama çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımız hastalığın bulaşıcılığı ve risk gruplarına göre aşı programı başlatmış ve aşamalar halinde vatandaşlarımızın aşılanması çalışmalarını sürdürmektedir. Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı olarak ata sporumuzun yaşatılması ve yağlı güreş organizasyonlarının yeniden düzenlenebilmesi için Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde resmi girişimlerde bulunarak pehlivanlarımızın, hakemlerimizin, cazgırlarımızın, davul-zurna ekiplerimizin ve diğer yağlı güreş görevlilerinin aşı programına öncelikli dâhil edilmesi hakkındaki talebimiz iletilmiştir. Yağlı Güreş Birliği Başkanı Yücel YILMAZ, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa AYDIN, Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Karesi Belediye Başkanı Dinçer ORKAN, Elmalı Belediye Başkanı Halil ÖZTÜRK, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet ÇERÇİ, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet ERTÜRK, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa KÖLEOĞLU, Konyaaltı Belediye Başkan Vekili Şevket KORKUT ve Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin SELİM’in katılımı ile 10.03.2021 tarihinde Antalya’da 2021 yılı yağlı güreş sezonu değerlendirme ve istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda; 2021 yılı yağlı güreş sezonunda yağlı güreş organizasyonlarının düzenleneceğine olan inançla Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonu olarak;Yağlı Güreş Birliği ve Türkiye Güreş Federasyonunca, Pandemi Döneminde Düzenlenecek Yağlı Güreş Organizasyonlarına İlişkin Alınacak Tedbirlere dair yasal ve altyapısal desteğin sunulması ve sorumluluk alanlarına giren diğer konularda tüm güreş paydaşları ve ilgili kuruluşlar ile her türlü işbirliği ve istişareye hazır olunduğu belirtilmiştir." denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server