"Gönlüm Kırkpınar'ın yapılmasından yana"

Ege TV'de Bülent Yağcı'nın konuğu olan Güreş federasyonu Başkanı Musa Aydın, "Gönlümden geçen Kırkpınar'ın yapılması ama bunun için kararı görüşmelerden sonra Bilim Kurulu verecektir"

"Gönlüm Kırkpınar'ın yapılmasından yana"

658 yıldır devan eden Yaşayan Efsane Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili kararı  yağlı güreş camiası heyecanla beklerken, Ege TV'de Bülent Yağcı'nın konuğu olan Güreş federasyonu Başkanı Musa Aydın, gönlünün güreşlerin yapılmasından yana olduğunu söyledi. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili açıklama yapan Federasyon Başkanı Aydın, " Ülkemiz ile tüm dünyada yaşanan Korona Virüs nedeni ile Ata sporumuz olan Yağlı Güreş müsabakaları yapılamıyor. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili de 6 Haziran tarihinde bir toplantı yapılacak. Gençlik ve Spor Bakanımız, Sağlık Bakanımız ile görüşmeler yapılacak ve Bilim Kurulunun görüşü alınacak. Yapılma ihtimali olursa Edirne Belediye Başkanız Sayın Recep Gürkan ile görüşeceğiz. Karar bundan sonra verilecek. Ancak herkesin bildiği gibi yağlı güreş temas sporu ve güreş boyunca pehlivanlar çok yakın temasta oluyor. yani tehlike diğer sporlardan çok daha fazla hatta yüzde yüz. Tüm bunlar değerlendirilecek ve karar verilecek. Diğer güreşlerle ilgili de karar verilecektir. Gönlüm yapılmasından yana ancak pehlivanlarımızın hayatını tehlikeye atamayız" dedi.

Bu arada güreş camiası, yağlı güreşlerin bu sezon yapılamayacağını belirtiyor. Bir çok pehlivan, "Biz Kırkpınar'a kadar bir çok güreşe katılıp formun zirvesine ulaştığımızda Kırkpınar'a katılıyoruz. Bu yıl ise antreman bile evde yapıldı. Hangi pehlivan, nasıl Kırkpınar'a katılacak. Kimse kimseyi avutmasın. Bu yıl usulen bile olsa Kırkpınar'ın yapılmaması gerekiyor. Çünkü piyasa güreşi yapmadan Kırkpınar'a katılma olmaz. Formalite gereği de Kırkpınar yapılmaz. Bizler 1 yıl boyunda salon ve çim sahada çalışma yapıyoruz, form tutuyoruz. Bu yıl ise bu imkanımız olmadı. Kırkpınar gibi bir organizasyon tam olmalı, güreşçiler hazırlanmış olarak katılmalı. Yoksa Kırkpınar'ın tarihine gölge düşecektir. Bununla birlikte seyirci de düşünülmeli" dediler.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu