Edirneliler 9 yıldır Şehir stadyumunu bekliyor

5 Mart 2013 tarihinde TOKİ’ye devredilen ve 15 bin kişilik stadyum hayali gören Edirneliler 9 yıldır boş yere bekledi.  Şehir stadyumunun Tavukla Yumurta meselesi olduğunu belirten Milletvekili Fatma Aksal, 10 ay önce Bakanın stadyuma sıcak bakmadığını belirtirken, önceki gün Edine Valisi H. Kürşat Kırbıyık yaptığı açıklama ile stadyumun yapılacağını açıklayarak Edirnelilerin gönlüne su serpti. Ancak 2023 bütçesinde stadyum ile tek kuruş ödenek yok.

Edirneliler 9 yıldır Şehir stadyumunu bekliyor

5 Mart 2013 tarihinde TOKİ’ye devredilen ve 9 yıldır bir adım yolun alınmadığı 15 bin kişilik Edirne Şehir stadyumu için Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık yeşil ışık yaktı. İktidar ve Muhalefet milletvekillerin stadyum konusunda net bir açıklama yapamadığı bir dönemde Edirne Valisinin sözleri sporseverlere umut oldu. 1950 yılında hizmete giren  ve hizmete girdiğinde 3,600'ü açık 1.500'ü kapalı olmak üzere toplam 4,000 seyirci kapasiteli olan stadyumda zaman içinde eklemeler yapılarak seyirci kapasitesi arttırılmıştı.  2013 yılında stadyumun TOKİ’ye devrinden sonra ise bir çok sorun yaşanmış ve sonunda TOKİ stadyumu yeniden Gençlik ve Spor Bakanlığına devretmişti. Yıllarca sürüncemede kalan stadyum yapımı konusunda 27 Mart 2022 günü açıklama yapan Ak parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Edirne’mize bir stat projesi vardı. TOKİ’ye 25 Kasım Stadının yerini verip karşılığında Edirne’mize çok güzel modern bir stat yapacaktı ama orası sit alanı olduğu için TOKİ ile olan bu anlaşma bozuldu. Bu demek değildir Edirne’ye bir stat yapmayacağız. Edirne’ye bir stat yapılmasını çok önemsiyorum. Edirne’nin de çok güzel bir stadyumu olmalı. Ama bir tavukla yumurta meselesi gibi. Bakana gidiyorsunuz diyor ki iyi bir takımınız yok. Ama iyi stadımız da yok. İnanın ben ısrarla takip ediyorum” demişti. Bu sözler üzerinden aylar geçmesine rağmen tek bir olumlu gelişme yaşanmamıştı.

VALİ KIRBIYIK YÜREKLERE SU SERPTİ

Bu arada önceki gün basın toplantısı düzenleyen Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ise yaptığı açıklamada, “Proje çalışmaları hızlı bir şekilde yürütülüyor. Nitelikli güzel, kullanışlı bir stat projesi olacak. Ama bizim artık 25 Kasım stadına tahammülümüzün kalmadığını değerlendiriyorum. Şehir olarak yani bunun sadece bir sportif etkinlik alanı olarak değil, şehircilik ilkeleri açısından da o stadın mevcut yerini uygun bulmuyoruz. Hem çok çirkin yapılar, şehir estetiğini bozuyor, hem trafiğini etkiliyor, hem güvenliğini etkiliyor.Hem Türkiye Futbol Federasyonu'nun artık profesyonellikleri için belirlediği standartların neredeyse birçoğunu karşılamıyor. Biliyorsunuz orası aynı zamanda tescilli bir kültürel varlık alanı. Eski bir Tatarhaniler Mezarlığı'nın üzerinde bulunan bir alan. Dolayısıyla buna da uygun bir şekilde, güzel bir yeşil alan projesinin hazırlatılması ve uygulanması gerektiğini değerlendiriyoruz. Belki bu stadın yıkımı yeni stadın yapma arasında bir döneme ihtiyaç olabilir, bir ya da birkaç sezona. Orada da belediyemizin Tuncaspor tesisleri var. Oranın niteliklerinin, profesyonel liglerde müsabaka yapılabilir hale getirilerek. Bir iki sezonu orada idare etmeyi ama bir an evvel 25 Kasım stadını yıkıp, yine bir an evvel yeni stadında ihalesini yaptırmak için çaba sarf ediyoruz. Şu anda gelişmeler olumlu gidiyor. İnşallah kısa zamanda bunun neticelenip size müjdesini de vereceğimizi değerlendiriyorum. Ben şehrin nefes alacağı bir alana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. İçinde, yürüyüş yollarının olduğu belki şehrin simgelerinin böyle anıtlaştırıldığı, Tatarhaneler Mezarlığı'nın anıtlaştırıldığı bir alana ihtiyaç olduğunu değerlendiriyorum. Ama ticari faaliyetlerle çok fazla iştigal edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yeşil alan daha makbul orası. Kişisel karşı çıkanlar olabilir. Onu da doğal karşılıyorum. Çok değerli bir yer de.” demişti. Şimdi Edirneliler yeni şehir stadyumun temelinin atılacağı günü bekliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2022, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server