Amatör spora tam destek

Edirne Belediyesi tarafından kentte faaliyet gösteren 49 amatör spor kulübüne toplamda 153 bin 500 TL maddi yardımda bulunuldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önümüzdeki bahar ayına kadar Şükrüpaşa Mahallesi’ne de bir spor tesisinin yapılacağının müjdesini verdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, amatör spor kulüplerine verdiği maddi desteğe devam etti. Edirne Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda, amatör spor kulüplerinin temsilcileri ile bir araya gelen Gürkan, 49 amatör spor kulübüne toplamda 153 bin 500 TL maddi yardımda bulundu. Edirne Belediyesi’nin amatör spor kulüplerine 6 yıldır maddi yardımda bulunduğunu belirten Gürkan, “2014 yılında sizlerle yaptığımız toplantıda; ‘sorunlar, talepler, istekler neler?’ demiştik. O gün toplantıda olan arkadaşlarımız hatırlayacaktır. En çok dile gelen sıkıntı özellikle sezon başında, lisans, transfer ücretleri, hazırlık ücretleri kapsamında ekonomik olarak ciddi bir sıkıntı yaşandığı ve bu konuya bir çözüm bulunamadığını söylemişti arkadaşlarım. Yine özellikle il dışı deplasmanlarda ulaşım ile ilgili sıkıntıların olduğunu ve ulaşımın onlar için ciddi bir külfet olduğunu söylemişlerdi. 6 yıldır amatör spor kulüplerini desteklemeye çalıştık. Bugüne kadar da geldik. Bu desteği yılda 2 kez yapıyoruz. Bunu 3-4 yıl önce kendi  inisiyatifimizden çıkartarak, sizlerin kurmuş olduğu bir komisyon marifetiyle bir kriter tablosu oluşturduk” dedi.Komisyonun kulübün sporcu sayısı, takım sayısı, yaptığı müsabaka sayısı, gerçekleştirdiği etkinlik sayısını dikkate aldığını belirten Gürkan, “Komisyonun oluşturduğu kriterlere uygun; hatta son 2 çalışmada biz neredeyse rakamlara bile müdahale etmedik, tamamen komisyonun çalışması sonucunda ortaya çıkan rakamları yaşama geçirmeye çalıştık, bugün de böyle. Bugün de 153 bin 500 TL civarında bir rakam dağıtacağız sizlere. Bu baktığınızda küçük bir rakam gelebilir ama emin olun bu ekonomik şartlarda bizim için de ciddi bir rakam bu” diye konuştu.

Gürkan, “Son seçimlerden önce Kıyık Mahallesi’nde Edirne Belediyesi Tunca Spor Tesisleri’nin temelini atarken bir şey söylemiştik, ‘Bu tesisi bitireceğiz sonra bir tane Yıldırım-Yenimaret ve birer tane de Karaağaç,  Kırışhane ve Şükrüpaşa tarafında, belki de 2 tane Şükrüpaşa tarafına spor tesisi yapacağımızın sözünü vermiştik. Kıyık Semti’ndeki bitmek üzere, çok az bir çalışması kaldı. Yakında inşallah açılışını yapacağız. İkinci tesisimizi de aynı model ve kapsamda Şükrüpaşa Mahallesi’nde yapacağız. Çünkü en çok ihtiyaç orada var. Yılbaşından önce ihalesi yapacağız. Önümüzdeki bahar sezonuna yetiştirmiş olacağız. Niye Şükrüpaşa Mahallesi derseniz; nüfus çok fazla, 42 bine ulaştı.  Potansiyel çok fazla, öğrenci sayısı çok fazla, sporcu sayısı çok fazla. Daha sonra diğer mahallelerde de devam edeceğiz. Önümüzde 4,5 yıl var. 4,5 yılda 4 tane daha yaptık mı Edirne’nin bu anlamdaki sorunu da temelden  çözülmüş olacak” dedi.   Amatör sporun zor bir iş olduğunu belirten Gürkan, tüm amatör spor temsilcilerini kutlayarak, “Bundan da çok memnunum. Biliyorum ki hepiniz hem cebinizden paranızı hem de zamanınızı harcayarak bu işleri yapıyorsunuz. Sadece gençler için, bu ülkenin çocukları için yapıyorsunuz. Bu da saygıdeğer bir davranış” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu