Uyarı var, Ya tedbir…

Enez Kaymakamlığı sosyal medya üzerinden boğulma olaylarına karşı uyarı yaptı. Uyarı sonrası vatandaşlar, “uyarı yerinde ama Enez sahillerinde kaç can kurtaran var? Acil olaylarda anında müdahale yapılacak mı? Can kurtaran ile birlikte boğulma olaylarına müdahale için tekne mevcut mu? “ diye sordular

Uyarı var, Ya tedbir…

Yaz sezonun başlaması ile birlikte boğuşma olaylarının artacağından endişe eden Enez Kaymakamlığı sosyal medya üzerinden uyarı yaptı. Yapılan uyarıda; “Deniz sezonunun açılması ile birlikte neredeyse her yıl birçok vatandaşımızı maalesef boğulma vakalarında kaybetmekteyiz.  Son 5 yılda ilçe merkezi ve köy sahillerimizde yaşamını yitiren vatandaş sayımız 14’tür. Bir o kadar vatandaşımız da boğulma tehlikesi geçirmiştir.  Vefat eden vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu yüzme bilen vatandaşlarımızdı

Lütfen

1) Yüzme bilmiyorsanız can simidi, kolluk vb. gereçler olmaksızın yalnız başınıza denize girmeyiniz.

2) Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var ise lütfen kıyıdan uzaklaşmayınız. Doktor raporu olmaksızın kendi sağlığınız için denize girmeyiniz.

3) Yüzme biliyor olsanız dahi lütfen kıyıdan uzaklaşmayınız ve mümkünse tek başınıza denize girmeyiniz.

4) Denize girmeden önce alkol vb. ürünler tüketmeyiniz.

5) Yemeğin hemen akabinde belli bir süre beklemeksizin denize girmeyiniz.

6) Sahil şeridimiz genellikle sığ olup dip akıntısının da etkisi ile topuk olarak ifade edilen anlık derinlik yükselmesi yer yer görülebilmektedir. Kıyı şeridinin sığ olması bizleri aldatmasın.

Bir CAN’ımızı daha kaybetmemek adına lütfen dikkatli ve temkinli olalım.” denildi.

HANGİ TEDBİRLER VAR?

Enez sahillerinde her yıl bir çok boğulma olayının yaşandığını ve bunun en acı örneğinin geçtiğimiz hafta yaşandığını belirten vatandaşlar, “Sahillerimizde cankurtaran yok. Var olanda sadece göstermelik. Enez Kaymakamlığı yaz sezonu boyunca sadece boğulma değil, denizde meydana gelebilecek başka olaylar içinde tedbir almalı. Belirli noktalarda, resmi kurumlarda cankurtaran bulundurulmalı. İşletmeciler birleşerek cankurtaran hizmeti vermeliler. Yoksa bu uyarılar sadece sosyal medyada kalacaktır” dediler.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server