Protein Tozunun Elde Edilmesi

Peynir altı suyunun izole edilmesi ile elde edilen protein tozu, özellikle spor yapmaya başlayan insanların tercih ettiği bir destekleyicidir.

Protein Tozunun Elde Edilmesi

Birçok çeşidi mevcuttur ve amacınıza göre size en uygun protein tozunu tercih edebilirsiniz. Fakat insanların aklına "Protein tozunun herhangi bir zararı var mıdır?" gibi sorular geliyor. Ancak protein tozu, doğru miktarlarda ve şekillerde kullanıldığında asla vücudunuza zarar vermez. Tam tersine birçok yararı vardır. Eğer vücudunuzda bazı sağlık problemleriniz varsa protein tozunu dikkatli kullanmalısınız.  Mesela laktoza alerjiniz varsa, içerisinde laktoz içermeyen protein tozlarını tüketmelisiniz.

Protein tozları ister sporcu olun ya da olmayın herkesin rahatlıkla kullanabileceği besin desteğidir. Her insanın proteine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı en az karbonhidratsız ve yağsız besin kaynaklarından alınması sizin için en faydalı olandır.

Protein tozları inek sütünden elde edilir. Whey ve kazein olarak iki gruba ayrılır. Sütün içerisinde %20-30 oranında whey proteini, %70-80 oranında ise kazein proteini bulunmaktadır. Veganların, vejetaryenlerin ve laktoza alerjisi olanların tüketmeleri için soya ve pirinçten de protein tozu üretilmektedir. Fakat bu protein tozlarının amino asit açısından bir süt ya da whey proteinin kadar etkili değildir.

Protein Alımı İçin En Uygun Zaman?

Protein tozlarının kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. İnsanlar sağlıklı olmak için günlük protein ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Protein ihtiyacımızın birçoğunu tabi ki besinlerden sağlamalıyız. Fakat bu ihtiyacı karşılayamadığımız zaman protein tozlarından faydalanmanın bir sakıncası yoktur.

Protein tozunu ne kadar almanız gerektiğini ve faydalarını öğrendik, ama aklınıza diğer bir soru geliyor "Protein vücudunuzda en iyi ne zaman sentezlenir?". Protein tozu kullandığınızda hemen kaslarınız iyileşmeye başlar. Bu nedenle antrenman sonrası hemen kullanmalısınız. Antrenman zamanlarınıza uygun olarak, protein barındıran besin desteğinizi yaklaşık 3-4 saat aralıklarla almak uygun olacaktır. Spordan sonra ve yatmadan önce protein içeren besinleri tüketmek için en uygun zamanlardır.

Amacınız ne olursa olsun, protein, her beslenme programının en temel besin kaynağıdır. Fakat kendiniz için en faydalı proteini bulmanın yolu ise denemektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu