En sonunda vatandaş uyuz oldu…

Trakya’da vatandaş uyuz oldu. Uyuz vakalarının Trakya’da arttığını belirten Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, “Hayvan kökenli bir bulaşma değil, insandan insana bulaşma” dedi.

En sonunda vatandaş uyuz oldu…

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, Edirne’de görülen uyuz vakalarının hayvandan insana değil, insandan insana bulaştığını dile getirerek, “Uyuzun bazı türleri maalesef insanlara bulaşabilecek karakterde ama hayvanlardan teması ile ilgili bir veri yok. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve ilçe sağlık müdürleriyle temas ettik. Onlar hayvan kökenli bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. Daha çok insandan insana bir bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun birçok sebebi olabilir. Ciddi bir turist akımı var bununla alakalı bir süreç olabilir” şeklinde konuştu.

Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, son zamanlarda bölgede uyuz vakalarının arttığını ifade etti. Bölgede uyuz vakalarının hayvandan temas ile bulaştığıyla ile ilgili bir verinin olmadığı dile getiren Türkoğlu, Edirne’de görülen uyuz vakalarının daha çok insandan-insana bulaşan bir tür olduğunu vurguladı.

Son aylarda uyuz vakalarında bir artışın gözlemlendiğini dile getiren Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son zamanlarda yoğun miktarda bölgemizde insanlarda uyuz vakalarının arttığı yönünde şikayetler vardı. Onunla ilgili bir araştırmada bulunduk. Durumun iç açıcı değilmiş. Bundan birkaç sene öncesine göre vakalarda 3-4 kat artış olduğunu söylüyor yetkililer.

Veteriner hekimlik açısından baktığımızda biz barınaklar veteriner hekim arkadaşlarımızla görüştüğümüzde onlar sayının bu denli arttığını söylemiyorlar. Hayvanlarda uyuz vakalarının ciddi bir artışı yok. Bu bizim açımızdan sevindirici durum. Bölgemizdeki arkadaşlarımızın da ne kadar özverili çalıştıklarını da gösteriyor. Sadece Edirne olarak bakmıyoruz. Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde aynı şekilde bakılıyor. Arkadaşlarımızın ciddi çalıştığına şahit olduk.

Beşerî vakalardaki artışın sebeplerini doktorlarımız tabi ki daha iyi bilecektir. Bizim yaptığımız araştırmada da insanların arasında yayılımın çok hızlı olduğunu gördük. Veriler onları gösteriyor. Bir aileye uyuz etkeni bir şekilde girdiği zaman ailenin tüm bireylerinin ilaçlanma ve tedavi edilmesi gerekiyor. Bunu da çok fazla uyulmadığını söylediler. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Meslektaşlarımız da özveriyle çalışıyorlar.” Dedi.

“TURİST AKINIYLA İLGİLİ BİR SÜREÇ OLABİLİR”

Turist akını ile ilgili bir süreç olabileceğini belirten  Türkoğlu, “Uyuzun bazı türleri maalesef insanlara bulaşabilecek karakterde ama hayvanlardan teması ile ilgili bir veri yok. Sağlık Bakanlığına baktım orada da bir şey göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve ilçe sağlık müdürleriyle temas ettik. Onlar hayvan kökenli bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. Daha çok insandan insana bir bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun birçok sebebi olabilir. Ciddi bir turist akımı var bununla alakalı bir süreç olabilir. KOVİD-19 döneminde insanların eve kapanmasıyla alakalı ve aile içi bulaşların çok hızlı olmasıyla alakalı olabilir. Tabi onların uzmanlık alanına giriyor bizim söylememiz doğru olmaz. Beşeri tedaviye çok girmek istemiyorum bizim branşımız değil ama doktorların çok ciddi ve hızlı aksiyon alarak çalıştıklarını görüyoruz. Tedavisi çok problemli değil. Onların söylediklerine uymamız gerekiyor. Uymazsak sonuçları kötü olabiliyor. Tedavisi başarılı ve hızlı bir tedaviye cevap süreci var. Birkaç hafta sürebiliyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2022, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server