RAMAZAN AYI

Ayların sultanı, onbir aylık yoldan gelen misafirimiz, Kuran ve Gufran ( af ) ayı Ramazan ayına merhaba demeye hazırlanıyoruz.

İnşallah önümüzdeki pazartesi günü ilk sahura kalkacağız ve ilk orucunuz salı günü tutacağız. İlk sahur ilk oruç ilk iftar derken bakmışız ki Ramazan ayına elveda demişiz.

Yüce Rabbimiz Ramazan ayımızı en güzel şekilde değerlendirip Ramazan bayramına affedilmiş olarak nail olmayı bizlere nasip eylesin.

Yüce Rabbimiz Bakara Suresi 183'inci ayetinde bizlere Oruç ibadetinin önemini şöyle ifade ediyor: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı."

Sevgili Peygamberimiz Oruç ibadetimiz hakkında şöyle buyurur:"Kim, inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır."

Oruç ibadeti sadece Allah rızası için imsak vaktinden iftar vaktine kadar yeme, içme şehevi isteklerden uzak durmaktır.

Peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa oruç ibadetinin müjdesi olarak bizlere şöyle sesleniyor : "Cennette Reyyân isimli kapı vardır, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. Oruçlular nerede? diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse girmez."

Yaradanımız Rabbimiz Oruç ibadetinin yüksek payesini bizlere şöyle müjdeliyor :"Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim." Âlemlere rahmet olan Peygamberimiz oruçlu kişinin dikkat etmesi gereken davranışlara dikkat çeker : "Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin."Bu hadis bizlere Ramazan ayının yılın her gününe örnek olması gerektiğini gösterir.

Yine Ahlakı ile örneğimiz Peygamberimiz bizlere şu müjdeyi veriyor: " Oruçlunun iki sevinci vardır; Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” Orucun bizi ulaştırması gereken hedef ahlakımızı güzelleştirmesidir.

Orucun kişinin ahlakını güzelleştiren bir ibadettir.

Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır. "Nice oruç tutanlar var ki onlara tuttukları oruçlardan sadece açlık ve susuzluk kalır. Çok gece ibadet edenler vardır ki onlara da bundan kalan sadece uykusuzluktur."

Ramazan ayı, Kuranın inmeye başladığı aydır.

Ramazan ayı, Peygamberimizin Cebrail ile ilk kez tanıştığı buluştuğu aydır.

Ramazan ayı, Hz Muhammed Mustafa'nın Peygamber olduğu aydır.

Ramazan ayı, Peygamberimizin Cebrail ile mukabele okuduğu aydır.

Ramazan ayı, içinde bin aydan hayırlı gecenin olduğu Kadir gecesi bulunan mübarek değerli bir aydır.

Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemden azat olma ayıdır.

Ramazan ayı, Rabbimizi zikretme, verdiği nimete şükretme ve ona kul olmanın sevincini hissetme ayıdır.

Ramazan ayı, Rabbimizin bizlere af, mağfiret ve merhametiyle daha da yaklaştığı aydır.

Yüce Rabbimiz bu mübarek ve bereketli ay vesilesi ile ibadetlerimizi, dualarımızı, oruçlarımızı, hatim ve mukabelelerimizi makbul ve müstecab eylesin. Ramazan ayımız mübarek olsun.

Halit DERİN (Vaiz)

YORUM EKLE
coin news
hank inu
vps server