Yaprak dökümü Sonbahar’da değil, İlkbahar’da yaşandı

İYİ Parti Edirne teşkilatlarında yaprak dökümü başladı. İl Başkanlığına Alpay Alpagut Engin’in atanmasına tepki gösteren partililer ve 2 Belediye Meclis üyesi partilerinden istifa etti.

Yaprak dökümü Sonbahar’da değil, İlkbahar’da yaşandı

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin’in genel merkez tarafından atamasıyla başlayan istifa depremi sürüyor. İl teşkilatının kurucularından ve önceki dönem merkez ilçe başkanı Zafer Kaya ile birlikte  partide çeşitli görevlerde bulunan  100 kişi parti üyeliklerinden istifa etti.  Edirne Merkez ile birlikte İlçe teşkilatlarında da istifalar sürüyor.Genel merkezin tutumu dolayısıyla istifaların devam edeceğini ifade eden Zafer Kaya, yaklaşık 600 üyenin partiden önümüzdeki günlerde istifa edeceğini belirtti.İYİ Parti Edirne Merkez İlçe önceki dönem başkanı Zafer Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Av. İrem Küçük, İl disiplin kurulu üyeleri, ilçe yönetim kurulu üyeleri, eski il yönetim kurulu üyeleri ve parti üyeleri, dün akşam kentte bulunan bir işletmede bir araya geldi. Genel merkez tarafından gerçekleşen atamayı kabul etmediklerini ifade eden Zafer Kaya, “Edirne’de son bir haftadır yaşanan bir siyasi kriz, siyasi hırsızlıkla baş başa kalmış durumdayız. Edirne’de merkez ilçe kurucu başkanı olarak 5 yıldır görev yaptım. Benim gibi 5 yıl görev yapan arkadaşlarımız var, yeni katılan arkadaşlarımız da var. İl kongresinde desteklemiş olduğumuz bir aday 375 oyla il kongresini kazandı. Bunu kazanırken de kolay kazanmadık. Gece gündüz çalıştık. Bütün arkadaşlarımız büyük performans sergiledi. Edirne halkı ve delegesi tamamıyla bu ekibin arkasındadır.” Dedi.

“SİYASİ HIRSIZLIKTIR”

İl başkanlığına yapılan atamanın parti tüzüğüne uymadığını vurgulayan Kaya, “Mevcut il başkanı Serpil Tütüncü milletvekilliği için aday oldu ve istifa etti. Parti tüzüğü gereği il başkanını yönetim kendi içinden seçer. Genel merkez ‘bekleyin, bekleyin’ diyerek bizi bekletti. Bunun sonunda da il kongresinde 120 oy almış bir vatandaşı bizim başımıza başkan atadı. Bu il başkanını zaten Edirne halkı isteseydi kongre salonunda ona desteğini verirdi. Siyasi bir hırsızlıkla karşı karşıyayız. Bu siyasi hırsızlığı kabul etmiyoruz.” dedi.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ İSTİFA ETTİ

Öte yandan İYİ Parti Edirne Belediye meclis üyeleri Duygu Şener ve Ergün Dönmez  partilerinden istifa ederek, görevlerine bağımsız olarak devam edeceklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server