“Red oyu verecekler”

Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, yarın meclise gelecek olan ETUS zammı ile ilgili olarak Ak Partili meclis üyelerinin hayır oyu vereceğini açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında ETUS zammı ile ilgili açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, “ETUS konusunda tavrımız net. Her yerde ulaşım ücretleri aşağıya çekilirken, Edirne’de neden artıyor anlamadık. Bir yıl içinde 3 defa zam. Etus’un Başkanı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, batan ve iflasın eşiğine gelen ETUS’u kurtarmak için zam yoluna başvurmamalıdır. Toplumda büyük bir tepki var ve biz zam talebine hayır diyeceğiz” dedi.Akmeşe, belediye meclis üyeleriyle birlikte il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Edirne Belediye Meclisi'nin ağustos ayı toplantısında görüşeceği şehir içi ulaşım zammı önerisine AK Parti Belediye Meclis Grubu olarak ret oyu vereceklerini söyledi.AK Parti grubu olarak haziran ayındaki toplantıda şehir içi ulaşımla ilgili indirim önergesi verdiklerini hatırlatan Akmeşe, "Özellikle öğrencilerle ilgili bir indirim önergesi vermiştik. O günde mutlu olmuştuk. Bu konunun görüşülmesi için oy birliğiyle komisyona sevk edilmişti. Maalesef beklentimiz boş çıktı. Yarın yapılacak meclis toplantısı öncesi toplanan komisyonda Edirne Şehir Ulaşım Sistemi (ETUS) için zam kararı alındı AK Partili komisyon üyemizin şerhine rağmen." dedi.Edirne'de ulaşımın ETUS'un tekeline girdiğini savunan Akmeşe, yapılmak istenen ulaşım zammının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

"EDİRNELİLERİN VE ÖĞRENCİLERİN SESİNE KULAK VERSİNLER"

 Önemli olanın Edirne halkının menfaati olduğunu dile getiren Akmeşe, şöyle devam etti:"Ben yarın yapılacak toplantıda CHP ve İYİ Partili üyelerin bu karara evet oyu vereceklerini inanmıyorum. Eğer evet derlerse bu zamma kendi kendilerine ikilem içinde kalmış olurlar. Lütfen Edirnelilerin ve öğrencilerin sesine kulak versinler. Zaten Edirne ulaşımda en pahalı illerin başında geliyor. Bizim talebimiz 1 lira 81 kuruş olan öğrenci fiyatının 1 lira 25 kuruşa düşürülmesiydi. Ancak komisyondan geçen ve yarın gündeme gelecek karara göre 2 lira 54 kuruş olan tam bilet 3 liraya yükseltilecek. Nakit binişte 3 liradan 3 lira 50 kuruşa çıkacak. Bu, Edirne halkına yapılan bir zulümdür. Hem iki ay önce indirim konusunu komisyona sevk edeceksiniz hem de iki ay sonra yüzde 18 zam isteyeceksiniz. Yarın zam önerisi geçerse bir yıl içinde 3 defa zam kararı alınmış olacak. Buna karşılık servis araçlarına senede bir kez makul bir zam yapılıyor. Batan ETUS, Edirnelilerin üzerinde bir kamburdur."

AA/HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER