Kadınlardan, Dilipak için suç duyurusu

Abdurrahman Dilipak’ın İstanbul Sözleşmesini savunan kadınlara karşı “fahişe” demesine tepkiler sürerken Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) harekete geçerek Dilipak suç duyurusunda bulundu.

Kadınlardan, Dilipak için suç duyurusu

Akit Gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlara “fahişe” demişti. Toplumun büyük bir kesimi tarafından tepki ile karşılandı. Dilipak’ın bu sözüne karşı Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Kadın- Çocuk Komitesi harekete geçerek suç duyurusunda bulundu. HKP Kadın-Çocuk Komitesi üyeleri, Abdurrahman Dilipak, Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Uğur, Akit Gazetesi Haber Müdürü Faruk Ezen hakkında, “Kanunlara Uymamaya Tahrik Suçu”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik”, “Suç İşlemeye Tahrik Suçu”, “Hakaret” suçlarını işledikleri gerekçesiyle Edirne Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“EY DİLİPAK SEN KİM OLUYORSUNDA KADINLARA HAKARET EDEBİLİYORSUN?”

Suç duyurusunun ardından HKP Kadın Çocuk Komitesi Üyesi Gülay Akyürek Edirne Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.Akyürek, “Halkın Kurtuluş Partisi üyesi kadınlar olarak bulunduğumuz her yerde İstanbul Sözleşmesinin tartışıldığı şu günlerde kadınlara hakaret eden, aşağılayan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak hakkında suç duyurularında bulunuyoruz. Bugün bizler de Edirne Adliyesinde bu suç duyurumuzu yaptık. Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, 27.07.2020 tarihli ve AKP’nin papatyaları başlıklı yazısında İstanbul Sözleşmesi ve onu savunanlar için aşağılama ve hakaret dolu cümleler sarf etmiş ve “bu fahişelere ve onların türevlerine karşı seslerini yükseltebilecekler mi? diye sorarak .. “ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz!” diyor. “Bugünkü başımızın belası aile ve aileyi tehdit eden fahşa!” diyor. Ey Dilipak sen kim oluyorsun da kadınlara böyle hakaret edebiliyorsun? Biz Kurtuluş Partili Kadınlar olarak sarf ettiğin bu hakaretleri aynen sana misliyle iade ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

“ENSAR VAKFI’NDA ÇOCUKLAR TECAVÜZ EDİLİRKEN ”

Akyürek, “Ensar Vakfında 45 çocuğa tecavüz edilirken, küçük yaştaki kız çocuklarına hatta bebeklere tecavüz edilirken, her yıl yüzlerce kadın-çocuk katledilirken “ses ver Türkiye! Ne bekliyorsunuz” demeyen sen şimdi hangi yüzle, hangi ahlakla, bu yazıyı kaleme alıyorsun? Bildiğimiz gibi son günlerde AKP yetkilileri de İstanbul Sözleşmesinden duydukları rahatsızlığı sık sık dile getirmektedirler. Çünkü onlar kadının bilinçlenmesini, okumasını, çalışmasını, istemiyorlar. Onlar kendilerine köle istiyor. Biz Kurtuluş Partili kadınlar olarak buna izin vermeyeceğiz. Bu gerici, yobaz, ortaçağcı zihniyetin kadınlara yönelik bu saldırılarına karşı her zaman mücadele edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

“AKP’YE OY VEREN KADINLARIN DA HAKLARINI SAVUNUYORUZ”

Akyürek, “Bizler AKP’ye oy veren kadınların da haklarını savunuyoruz. Nitekim en çok şiddete, tecavüze uğrayan, katledilen kesim yine bu AKP tabanındaki kadın ve çocuklardır. Buna rağmen seslerini çıkartamıyorlar, tepki gösteremiyorlar. Bu nedenle bu suç duyurusunu bu haksızlıklara ses çıkartamayan, psikolojik, fiziksel, ekonomik, cinsel, şiddete uğrayan bütün kadın, çocuk ve erkekler adına yapıyoruz. Bizler İstanbul Sözleşmesini kadınların tek kurtuluşu olarak görmüyoruz. Ancak günümüz koşullarında sözleşmenin maddelerinin uygulanması kadınlara nefes aldıracaktır. Kadınların tek ve koşulsuz kurtuluşu işçi sınıfının mücadelesi ve iktidarı ile olacaktır. O zamana kadar her alanda mücadelemiz devam edecek” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zühre Tekin
Zühre Tekin - 1 yıl Önce

Dilipak unutma senide bi kadın doğurdu sen kimsin ki kadınlara dil uzatıyorsun .(BUTÜR DURUMLARDA BABA ÇOK ÖNEMLİ )anlaşılmayan bi şey yok sanırım

SIRADAKİ HABER
shiba coin
dogecoin