Başkan Helvacıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Başkan Helvacıoğlu Meclis’i terk eden üyelere seslendi. "Keşan halkı yapılanları affetmez"

Başkan Helvacıoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, mecliste yaşananlar ve gündem ile ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Başkanlık Makamı’nda gerçekleştirilen değerlendirmede Helvacıoğlu, hem gündeme dair değerlendirmelerde bulundu hem de basın mensuplarının ilçe ve bölgeye ilişkin sorularını yanıtladı.

"KREDİ ASFALT İ.İN DEĞİL"

Keşan Belediyesi’nde çalışan personelin maaşlarının ödenmesi için Meclis’ten kredi kullanımı konusunda yetki istediklerini ancak CHP ve İYİ Parti’lilerin muhalefeti nedeniyle buna izin çıkmadığını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Biz bu krediyi asfalt için değil çok kıymet verdiğimiz personelimizin maaşlarını ödemek için istemiştik. Az sayıda belediyeye İller Bankası tarafından bu kredi kullanma imkanı verildiği için istedik. Meclis’te buna onay çıkmadı. Beklediğimiz bir olaydı. Kredimizin dolduğunu bahane ettiler. Oysa Bakanlığımız Meclis kararını şartlı getirmemize istinaden bu krediyi vereceğini ifade etmişti. Muhalefet kredi faizini öne sürdü. Biz İller Bankası’ndan kredi faizine yakın hibe aldık.  Keşan Belediyesi bugüne kadar hibe almadığı için bu durumu çok bilemediler. Bilememeleri de normal. Bize sormadılar da. Kredi vermediler de ne oldu? Bize kredi kullandırtmadıkları için personelimize maaş ödememezlik yapamazdık. 15 günden bu yana gelen tüm gelirleri bazı ödemelerimizi yapmadan personelimizin maaşı için kullandık.Bütün personelimiz tam maaş alacak. Korona Virüs döneminde en az sağlık çalışanlarımız kadar önemli ve değerli hizmetleri oldu. Korona Virüs döneminde personelimizle birlikte en başarılı belediyelerden olduk. Bizim anlayışımız personelimizin alın terinin karşılığını her zaman zamanında ve tam vermeye yönelik. ancak önümüzdeki ay maaş ödemesi nasıl olur şimdilik bilemiyoruz. Bu konuda esnafımıza da teşekkür ediyoruz, belediyeye olan borçlarını erken ödedikleri için. Bize personelimizin maaşını ödeyemeyelim diye zor sokanlara da bu durum kapak olsun. Hiçbir zaman personelimizi de vatandaşımızı da mağdur etmeyeceğiz.” dedi.

"KİŞİYE GÖRE KADRO YAPILMIŞ"

Helvacıoğlu daha sonra Keşan Belediyesi’nin en büyük ortağı olduğu GÜNEKAB’tan istenen bilgilerin verilmemesi ile ilgili açıklama yaptı.

Mustafa Helvacıoğlu: “GÜBEKAB, şimdiki döneme kadar Keşan Belediyesi’nin kurucusu olduğu ve Keşan Belediye Başkanının da Birlik Başkanı olduğu Güney Edirne Katı Atık Birliği’nin adıdır. Bu birliğe; İpsala, Enez, Yenikarpuzlu, Beyendik, Yenimuhacir, Esetçe belediyeleri üye. En büyük ortak da Keşan Belediyesi. Yeni dönemde bizim grubumuz Meclis’te muhalefette kaldığı için Meclis’ten bir muhasebeci üyemizi Başkan yaptılar. Bu birliğin başkanı belediye başkanı olmalıydı. Hadi beni seçmiyorsunuz en azından İpsala, Beyendik, Enez belediye başkanlarına saygı gösterselerdi. Ne oldu GÜNEKAB’ta her şey sarpa sardı, kötü gidiyor. Erikli ve Yayla’daki çöplere rampa yapılamadı. Paşayiğit’teki çöplerin durumu ortada. 15 Mayıs’ta resmi yazı ile GÜNEKAB’tan, GÜNEKAB’ta neler olup bittiğine dair bilgi istedim. Kaç kişi çalıştırdıklarını, ne kadar maaş aldıklarını kişisel veri olduğu gerekçesiyle veremeyeceklerini söylemişler. GÜNEKAB’ta en büyük ortağına bilgi verilemeyecek kadar neler olduğunu bilmiyoruz. Neredeyse GÜNEKAB’ın 2 kat büyüklüğündeki Edirne’deki birlikte 5 kişi çalışıyor, onların da bir kısmı belediye işçisi. Biz de ise 6 kişi çalışıyor. Durumu halkımla paylaşmak istiyorum. Bunu da noter aracılığıyla yapıp halkımızla paylaşacağız. İç İşleri Bakanlığı’nın GÜNEKAB’la ilgili denetim raporunda 'Kadroya göre kişi değil kişiye göre kadro yapılmış.' Bu çok enteresan ve çok dikkat çekici bir cümle. Sayın Olcay Soran; GÜNEKAB’ta neler oluyor? Bunu Birlik’in en büyük ortağı olarak bize ve Keşan ile bölge kamuoyuna anlat. 2 kişi çalıştırılması gereken yerde neden 6 kişi çalışıyor. Bu Birlik’in 6 kişiyi kaldıracak durumu yok.

“BU İŞLER MECLİS’TEN KAÇMAKLA, TERK ETMEKLE OLMAZ”

Mustafa Helvacıoğlu, değerlendirmesinin devamında Meclis Toplantısı’nı terk eden Millet İttifakı’nın davranışları hakkında açıklama yaptı.

Helvacığlu şunları aktardı: “ yürümeye devam ederiz. Çözüm millet ve halk. Daha önce 4 kişi yönetmiş bu belediyeyi.”

Seçimlerden önce “Başımızı derde sokun” dediklerini ve Keşan halkının da başlarını derde! Soktuğunu dile getiren Mustafa Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıymetli hemşehrilerim biz bu derdin üstesinden geleceğiz hiç merak etmeyin.”

"AN İTİBARIYLA KEŞAN’DA POZİTİF VAKA YOK"

Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’daki Korona Virüs tablosu ile ilgili sorulan soruyu şöyle yanıtladı: “Keşan’da uzun süredir vaka yok. 7-8 şüpheli var ancak bunların da testleri pozitif değil. Yayla ve Erikli’de endişelerimiz var. Tedbir almazsak her yerde dünyada endişe olur. Valimiz ve Hıfzıssıhha Kurulu ile çalışmalarımızı çok sıkı şekilde sürdürüyoruz. An itibarıyla Keşan’da pozitif durum yok. Ancak bu durum olmayacağı anlamına gelmiyor, tedbirleri elden bırakmayalım.”

"BELEDİYE OLARAK DA BU DURUMU ŞİDDETLE KINIYORUZ"

Helvacıoğlu, sosyal medyada kadınların uygunsuz fotoğraflarını çeken kişiyle ilgili sorulan soruya da şu cevabı verdi: “Böyle bir davranış olamaz. Bu kişi Keşanlı da olamaz. Belediye olarak da bu durumu şiddetle kınıyoruz. Yapan kişinin taksici olduğunu öğrendik. Şoförler ve Otomobilciler Odası’ndan bu kişinin meslekten men edildiğini öğrendik. Polisimiz tarafından davranışları da takip ediliyor.”

"YAYLA’DA TALAŞLAR ALINMAYACAK, DOĞA GÖZLEMLENECEK"

Mustafa Helvacıoğlu, Yayla Sahili’ndeki talaşların da soruların soruya istinaden alınmayacağı bilgisini paylaştı ve nedenini şöyle açıkladı: “Limanla ilgili çalışmalarımızı dikkatli şekilde yürütüyoruz. Gelgit ve kumun durumunu izlememiz gerekiyor. Talaşların üzerine kumun gelip gelmeyeceğini ve durumu gözlemleyeceğiz. Doğanın hareketini gözlemleyeceğiz. Daha önceki yıllarda talaşlar alınmış ve bu durumun zarar verdiği anlaşılmıştı. Valimizin de durumdan bilgisi var. Yaz sonuna doğru bakanlığımızla birlikte limanın durumu konusunda çalışma yürüteceğiz. Fatma Aksal Vekilimiz konunun ciddi şekilde takipçisi. Kısa zaman sonra bu alanla ilgili Bakanlık nezdinde çalışmaların başladığı görülecek.”

"ERİKLİ’DE FESTİVAL YAPPILACAK MI?"

Helvacıoğlu, Korona Virüs sonrası normalleşme döneminde Erikli Sahili’nde geçmiş yıllarda olduğu gibi festival yapılıp yapılmayacağına dair sorulan soruyu ise şöyle yanıtladı: “Durum devletimizin, Sağlık Bakanlığımızın sürecin akıbetine göre belli olacak. Mesafeli konserler düşünülüyor. Oturma düzenli, maskeli konserler planlanıyor. Bu konuyla ilgili henüz net bilgiler yok. Şahsi fikrim yapılırsa da Ağustos Ayı sonrası olur.”

"ERİKLİ’Yİ SUSUZ GÜNLER BEKLİYOR"

Erikli’deki su sıkıntısı konusunda da açıklama yapan Mustafa Helvacıoğlu, Meclis’ten Kocaali’den Erikli’ye su getirilmesini kapsayan konuya onay çıkmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Meclis’ten Erikli’nin suya ihtiyacı olduğu ancak acele edilmemesi gerektiği bize iletildi. Şu an için yapılacak bir şey yok. Erikli Köyü’ne şu anda su gitmiyor. Ciddi bir kayıp var. Erikli’yi susuz günler bekliyor. Su Parkı’nda su sıkıntısı ise yok kısa süreli bakımdan dolayı kaynaklanabilir.”

"ASFALT ŞANTİYESİNİ KAPATTIK"

Helvacıoğlu, Keşan’daki asfalt şantiyesinin durumu hakkında yöneltilen soruya da şu yanıtı verdi: “Keşan Belediyesi’nin yaşlı ve dökülen asfalt şantiyesi vardı. Asfalt şantiyesini kapattık, çünkü bitik durumdaydı. Yenisi 3-4 milyon TL. 10 kilometrelik yol yapmak için 6 milyona yakın para ödemişiz. Yakında ihaleye çıkılacak yollarla ilgili. Kaç paraya verilecek lütfen dikkat edilsin. %30-40’lık bir tasarruf söz konusu olacak.Daha önceki asfalt şantiyesi 2. El alınmış ve üniversite raporuna göre pert durumda. Biz burayı kapattık. Bir asfalt firması, burada yer arayışındaydı, encümen üyelerimizin de onayıyla söz konusu arsayı ihaleye çıkardık, arsayı yeni asfalt şantiyesinin ekibi aldı. 900 bin TL’ye yakın bekçi parası veriliyormuş yılda. 200 bin TL’ye hurdası satılamaz. Geçtiğimiz yıllarda asfalt şantiyesini alanlardan Allah razı olsun ama ömrü ve işi bitmiş. Asfaltımızı ihale edip öyle alacağız. Asfalt şantiyesi 2018 yılında 15 bin ton asfalt üretilmiş. Bu asfaltla üretilen yollar nerede merak ediyorum. Beni eleştiren Meclis üyelerim bu yolları açıklasın. Bizim dönemimizde de 15 bin ton üretilmiş. Bizim yaptığımız yollar ortada 10 kilometre yol yaptık. Keşan’da yol problemi azalıyor, 10 kilometrelik daha ihaleye çıkıyoruz. Daha da sıkıntı azalacak.”

"HEMEN KALDIRALIM"

Mustafa Helvacıoğlu, Erikli Sahili’nde Yalı Caddesi’ne konulan baz istasyonu hakkında gelen soruya da şu cevabı verdi: “Baz istasyonu kurulması için belediyemizden yer istendi. Kurulmasına engel herhangi bir durum yok. Bununla ilgili olumsuz bilimsel bir veri de yok. Devlet Hastanesi’nin karşısında var. Olumsuzluğunu içeren bir belge gösterilsin yarın sabah hemen kaldıralım. Dünyanın her yerinde var. Yerden sezonluk işgaliye bedeli alıyoruz.” Helvacıoğlu, Keşan’daki hafriyat alanında su birikmesinden dolayı sivrisinek üremesinin olumsuzluğu ve alana giden yolun asfalt yapılıp-yapılmayacağı hakkında yöneltilen soruyu da şöyle yanıtladı: “Hafriyat sahamızı geliştirmeye devam ediyoruz. Bekçi konuldu, tel örgüleri geliştirildi. Su birikintisi olması doğal. Hafriyat sahası çukur bir yer olur ki dolgu yapılabilsin. İlaçlama konusunda daha hassas davranma konusunda söz veriyoruz. Kara Yolları ile istişare halinde bu yolda çalışma yapmayı planlıyoruz. Sahillerimizde Korona Virüs döneminde pek hizmet üretemedik. Keşan’a yetmemiz gerekiyordu. Sahillerimizde bulunan hemşehrilerimiz bizi dinlediler ve Korona Virüs döneminde sahillere gelmediler. Şimdi onlara da en iyi şekilde hizmet etmek için çalışacağız. Erikli ve Yayla’da cep belediye bürosu kurduk. Söz veriyoruz Erikli ve Yayla 2022’de 2. Bodrum olacak. Bunu da sahillerimize gelenlerle birlikte yapacağız. Sahillerimizde bölgemizi geliştirmek için ekonomik şekilde özel hizmet de üreteceğiz.”

"EDS, ÇAKAR DEĞİL HIZ KORİDORU UYGULAMASI"

Mustafa Helvacıoğlu EDS konusunda yöneltilen hız limitinin azaltılması sorusuna şu cevabı verdi: “EDS’den kimse çekinmesin. İç İşleri Bakanlığı’mızın hız koridoru uygulamasıdır bu. Malkara ve Evreşe’deki gibi çakar değil. Bizim ki yavaşlatmaya yönelik hız koridoru uygulaması, tuzak değil. Vatandaşlarımız bilinçlendirilecek. EDS’nin varlığını anlatan tabelalar asılıyor. Yavaşlama sağlanacağı için ekonomiye de katkıları olacağını düşünüyorum, çünkü hem şehre giriş yapılabilir hem de bölgedeki işletmelerden alışveriş yapılabilir. Artıları da var eksileri de var. Artıları daha fazla. Hız limitinin belirlenmesi Kara Yolları ile Emniyet’in tasarrufu.”

"KENTSEL DÖNÜŞÜM DOSYAMIZIN ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIK"

Keşan’da Kentsel Dönüşüm yapılıp-yapılmayacağıyla ilgili yöneltilen soruyu da şu şekilde yanıtladı: “Keşan’da kentsel dönüşümle ilgili dosyamızın çalışmalarını tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlımızla konuyu paylaşıp sonrasında Vekilimiz, İl ve İlçe Başkanımızla konuyu kamuoyuna bilgi vereceğiz. İmarla ilgili bilgi almak isteyen hemşehrilerimiz belediyemize gelip bilgi alabilir. Kapalı kapılar arkasında imar uygulaması yapılmayacak.” 

"DÜĞÜN YAPILACAK"

Köşk Düğün Salonu’nda önümüzdeki yıl düğün yapılıp-yapılmayacağı konusunda yöneltilen soruya Helvacıoğlu şu yanıtı verdi: “Köşk Düğün Salonu’nda 2020’nin sonuna kadar düğün yapılacak. 2021’de ne olacağı konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

"SUYA ZAM YAPILDI"

Mustafa Helvacıoğlu, su faturalarına zam yapıldığına dair iddialara da şu yanıtı verdi: “Bu yıl suya Plan ve Bütçe Komisyonumuzun teklifi doğrultusunda enflasyon oranından daha az olacak şekilde %9 oranında zam yapıldı. Enflasyon kadar bile zam yapılmadı. Vatandaşımız kafasındaki tüm soruları belediyeye gelip sorabilir. Keşan olarak Kumdere ve Kadıköy’den su getiriyoruz. Bu durumun maaliyeti çok fazla. 600 bin TL sadece ayda elektrik faturası ödeniyor su uzaktan geldiği için. Su çok kıymetli ve tasarruflu kullanmamız gerekir. Gelecek; su, gıda ve enerji açısından çok önemli.Yayla’daki Atık Su Arıtma Tesisi yapılmış, 5 yılda kullanılamaz hale gelmiş. Bu belediye hepimizin çözüm üretmeliyiz. Erikli ve Yayla için arıtma konusunda İller Bankası’nda çalışma yaptırıyoruz.”

"YARIM SAAT ÜCRETSİZ OLACAK"

Helvacıoğlu, açıklamasının sonunda Keşan’daki trafik durumu ile ilgili sorulan soruya istinaden şu açıklamayı yaptı: “Keşan’da trafik konusunda sıkıntı var. Parkomat bittikten sonra daha da arttı bu durum. 18 Haziran’da parkomatı ihaleye çıkarıyoruz. Keşan Kent Hizmetleri işletecek parkomatı. Keşanlı kardeşlerimiz çalışacak. Temel amacımız trafik sorununu çözüme kavuşturmak. Şimdi 0-30 dakika ücretsiz olacak. Ama nasıl ücretsiz. Şehir içinde nerede olursa olsun esnafımızdan alışveriş yapıp 30 dakikada aracını çekenden ücret alınmayacak. Bu uygulamayı esnafımızın cirosunu artırmak ve trafik yoğunluğunu azaltmak için yapacağız. Yarım saat sonrasında belirlenecek ücrete göre işlem yürütülecek. Kontrol tamamen bizim elimizde olacak. Eğer para kazanılırsa spor kulüplerine bağışlayacağız ve sosyal kart hazırlayıp dezavantajlı vatandaşlarımıza destek sağlayacağız. Gelirlerimizi vatandaşlarımızın refahı için kullanacağız.Parkomat ihalesini CHP’li Encümen üyelerimiz henüz imzalamadılar. Halkımızın içi rahat olsun biz görevimizin başındayız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server