Bu ayıp kimin?

Tarihi Çeşmeler bakımından Türkiye’nin en zengin şehri olan ve halen ayakta kalan 70’e yakın tarihi çeşmeye sahip olan Edirne’de, tarihe sahip çıkılmıyor. Yancıkçı Şahin Mahallesinde bulunan Şeyh Çelebi Çorbacı Çeşmesi’ni kimse görmüyor, kimse sahip çıkmıyor.

Bu ayıp kimin?

Edirne eski Valisi Dursun Ali Şahin’in Yazar Ayhan Tunca’ya verdiği röportajda söylediği gibi “ Akmayan Çeşme Kör Çeşmedir” sözü gerçek oldu ve Edirne’de tüm tarihi çeşmeleri kör çeşme konumuna geldi. Tarihi çeşme bakımından Türkiye genelinde en yüksek sayıya sahip olan Edirne’de tarihi çeşmeler adeta kaderine terk edildi. Bir kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğüne, bir kısmı ise Edirne Belediyesine ait olan Tarihi Çeşmeler bakımsızlıktan dökülüyor, çeşmelerden tek damla su akmıyor.

ÇORBACI ÇEŞMESİ KADERİNE TERK EDİLDİ

Edirne Yancıkçı Şahin mahallesinde bulunan Şeyh Çelebi Çorbacı Çeşmesi kaderine terk edilen Tarihi Çeişmelerden bir örnek olarak karşımıza çıktı. Kurnaları sökülen, etrafı çöplük olan, bir çok yerinde ağaç dalları çıkan Tarihi Çeşmenin kısa sürede sonra görünmez olacağı belirtiliyor. Kaderine terk edilen çeşme konusunda bir an önce girişim yapılması ve tarihe sahip çıkılması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Sadece belli tarihi eserleri görüyoruz. Oysa çeşmeler Edirne tarihin en önemli mihenk taşlarıdır. Ayakta kalan 70’e yakın çeşmenin bir an önce ele alınması ve korunması gerekiyor” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server