‘Apaydınlık bir gelecek’ için

TÜLOV Edirne Temsilcileri, TÜLOV Genel Merkezi tarafından İzmir’de düzenlenen “Apaydınlık Bir Gelecek: Yeni Bir Siyaset, Toplum ve Emek Yüzyılı” başlığı altında toplanan çalıştaya katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı çalıştayda Edirne heyeti aktif görev aldı.

‘Apaydınlık bir gelecek’ için

Kılıçdaroğlu ayrıca Edirneli gençlere selamlarını iletmesini istediği Edirne heyetinden, Edirnelilerin gelecek nesil olan gençler için ellerinden gelen desteği gösterdiğine inandığını diye getirdi.TÜLOV gençlere yönelik bir çalıştaya imza atarak, gelecek nesillerin bugünü ve yarınını çalıştalda değerlendirdi. İzmir’de geniş bir katılımla yapılan toplantıya, TÜLOV Edirne teşkilatı da katıldı. Edirne’den giden heyet, çalıştayda aktif rol oynadı.Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV), “Apaydınlık Bir Gelecek: Yeni Bir Siyaset, Toplum ve Emek Yüzyılı” başlığı altında toplanan çalıştayı, İzmir’de gerçekleştirdi. TÜLOV Edirne temsilcilerinin de katıldığı çalıştaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da katıldı.Açılış konuşmasını TÜLOV Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demir yaptı. Prof. Dr. Nurettin Demir “Nasıl bir gelecek bekliyoruz?” sorusunu hepimizin sorgulaması gerektiğini belirterek, “Kendimiz için, ailemiz için, ülkemiz için dünyamız için bunu sorgulamamız lazım. Apaydınlık bir gelecek için yeni bir toplum, yeni bir emek dünyası, iş dünyası ve yeni bir siyaset kurmamız lazım. Bunu her alana taşıyabiliriz. Bizim bunların tanımlamasını, planlamasını yapmamız lazım. Eğer biz yapmazsak, emperyalist güçler yapar. Biz de onların birer figüranı oluruz, seyircisi oluruz. Bunlardan kurtulmak için biz apaydınlık bir geleceği bugünden konuşmamız planlamamız lazım” şeklinde konuştu.Ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yaşamın, genç ruhların yaratıcılığı ve doğanın sonsuz ilham kaynaklarından beslenmesine imkân tanımak. Böylelikle özünde doğayla uyum ve adalet olan bir İzmir’i, Türkiye’yi ve dünyayı gençlerle birlikte tasarlamak” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK KAYBIMIZ YÜKSEK YETENEKLİ İNSANLARIMIZIN GELECEKLERİNİ DIŞARIDA ARAMASIDIR”

Çalıştay’a katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ,  konuşmasında “En büyük kaybımız yüksek yetenekli insanlarımızın geleceklerini dışarıda aramasıdır” dedi.Kılıçdaroğlu, konuşmasında devamla şunlara yer verdi:“Biz kendi ülkemizde yüksek yetenek inşasını sağlayamazsak, hızlı büyüme, sağlıklı büyüme imkanını sağlayamayız. Bir ülkenin nüfusunun ortalama yüzde ikisi, zeki insanlardan oluşuyor. Bu insanlar toplumu sürükleyen, yeni buluşlara imza atan insanlar. Bunların korunması, her türlü sorunlarının çözülmesi lazım. Yeni olanaklar sağlanması lazım. İngiltere’de buharlı motorun keşfi, yüksek yetenek inşasını tamamlayan bir ülkenin elde ettiği başarıdır. Gençlerimiz kendi alanlarıyla ilgili sağlıklı bir çalışma ortamı bulamadıkları için umudu dışarıya bağlıyorlar. En büyük kaybımız yüksek yetenekli insanlarımızın geleceklerini dışarıda aramasıdır.”

KILIÇDAROĞLU’DAN EDİRNELİ GENÇLERE SELAM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, buradaki etkinlikte Edirne’den gelen TÜLOV Edirne Temsilcileri Baran Yazgan, Ramazan Tanal, Serkan Lİznak vasıtasıyla Edirneli gençlere selamlarını iletti. Gençlere umudun hala olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Unutmasınlar bizim dönemimizde gençlerimize bir çok imkan sağlanacak. Edirneli gençler bizim grurumuzdur. Tüm Edirneli gençlerimize selamlarımı iletiyorum” şeklinde konuştu.İki oturum şeklinde yapılan çalıştayın ilk oturumunun moderatörlüğünü Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir yaptı. Guardian Gazetesi Köşe Yazarı Paul Mason, Fütürist Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Alphan Manas, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Orhan Bursalı Fütirizm Bilim ve Kültür konulu oturumda konuştu.SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülseren Onanç moderatörlüğündeki ikinci oturumda ise Doç.Dr Şebnem Yardımcı Geyikçi, Ekonomist Dr. Anıl Aba ve ReDis Innovation Kurucusu Selin Arslanhan Gelecekte Ekonomi, Emek ve Siyaset konusunu masaya yatırdı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun onur konuğu olduğu çalıştaya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Veli Ağababa, Ali Öztunç, Gülizar Biçer Karaca, Onursal Adıgüzel, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP ve İyi Parti İzmir Milletvekilleri, İyi Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, TÜLOV Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demir ve çok sayıda akademisyen, STK temsilcisi katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server