Yerel basına büyük destek!...

Yerel basında yayınlanan resmi ilanlardan yüzde 15 pay alarak yerel basının ortağı durumunda olan Basın İlan Kurumu, yerel basına büyük bir destek vererek ayda 2 defa yaptığı ilan ödemelerini tek seferde ve her ayın 15'inde ödeyecek. Artan maliyetler altında ezilen ve yayın hayatlarını zorlukla sürdüren yerel basına verilen bu destek can suyu olacak mı?

Yerel basına büyük destek!...

Yayın hayatlarını güçlükle sürdüren ve her geçen gün artan kağıt, kalıp ve diğer girdiler karşısında ayakta durmakta zorlanan yerel basına  yayınlanan her ilandan yüzde 15 pay alan Basın İlan Kurumundan büyük destek geldi. Basın İlan kurumu tarafından ay içinde iki defa da ödenen ilan bedelleri bundan sonra ayda bir defa ve her ayın 15'inde te seferde ödenecek.Baskı maliyetleri artan, basın İlan Kurumunun belirlediği şartlarda ve sayıda personel çalıştırmak durumunda olan yerel Basına verilen bu desteğin ne kadar faydalı olacağı ise belli değil.

YEREL BASIN AYAKTA ZOR DURUYOR

Sosyal medyanın her geçen gün daha da gelişmesi, vatandaşın habere anında ulaşma ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı okuyucu kitlesini her geçen gün kaybeden yerel basın, gazetecilik dışında bir çok alanda işleri olan kişilerin gazeteleri satın alması sayesinde ayakta duruyor.

İŞTE BİR YEREL GAZETENİN MALİYETİ

Basın İlan Kurumundan aldıkları ilan destekleri ile ayakta durmaya çalışan yerel gazetelerde yasaya göre 1 Yazı İşleri  Müdürü ile birlikte toplamda vasıfları taşıyan toplam 6 personel çalıştırılmak zorunda. 1 Kişinin İş Kur üzerinden çalıştırıldığını varsayarak toplamda 5 kişiye maaş verildiğini düşünürsek, maaş ve sigorta primleri ile 5 kişinin gazete sahibine aylık maliyeti 20 bin liranın üzerinde. Baskı maliyeti 10 Bin Tl ve diğer giderler ile birlikte bir yerel gazetenin aylık  maliyeti 35 bin liranın üzerinde. Aylık verilen ilan desteği ise  18 bin lira civarında. Çok fazla söze gerek yok. yerel gazeteler zor durumda ve yerel gazetelerin yaşaması için halkın destek vermesi şart.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server