Yar yar aman, Hızlı Tren ne  zaman?

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi için 5 milyar bütçenin ayrıldığını belirtti ama Trakyalıların Hızlı Trene ne zaman bineceğini açıklamadı. Vatandaşlar soruyor, “Hızlı Trene ne zaman bineceğiz. Bir de bunu açıklasınlar”

Yar yar aman, Hızlı Tren ne  zaman?

2023 yılında hizmete gireceği belirtilen ancak bu güne kadar sadece yüzde 70’i tamamlanan, Edirne-Çerkezköy arasındaki hattı ise 2024 yılında tamamlanacak olan Edirne-Halkalı arası Hızlı Tren için net tarih bir türlü belli olmadı. İhalesi yapılan ancak halen kabulü yapılmayan ve inşaatı başlamayan Çerkezköy-Halkalı hattı ile ilgili net bir açıklama yapılmaz iken, Trakyalılar Milletvekili Aksal’ın Hızlı Trenin ne zaman hizmete gireceği konusunda da açıklama yapmasını bekliyor.

MİLLETVEKİLİ AKSAL NELER SÖYLEDİ?

Hızlı Tren ile ilgili açıklama yapan Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “Ülkemizde Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra sekteye uğratılan demir yolu taşımacılığını yeniden gündemine alan, mevcut hatları teknolojik gelişmeler ışığında yenileyen, bunlara yeni hatlar ekleyen, yüksek hızlı ve hızlı demir yolu yapımını başlatan bir vizyonla çalışmalar yaparak birçok projemizi daha hayata geçiriyoruz. Cumhurbaşkanımızın Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında TBMM de gerçekleştirdiğimiz ilk AK Parti Grup toplantımızda vermiş olduğu müjdeler de Türkiye Yüzyılı inşasında raylı sistemlere verdiğimiz önemi göstermektedir. Halkalı-Ispartakule hızlı tren hattındaki çalışmaların süratleneceğini belirten Sayın Cumhurbaşkanımız Ispartakule-Çerkezköy hızlı tren hattının inşasına da başlayacağımızı belirtti. Edirne için Cumhuriyet döneminin en önemli projelerinden olan Kapıkule-Halkalı Hızlı Tren projesi, Kapıkule-Çerkezköy; Çerkezköy-Ispartakule; ve Ispartakule-Halkalı olmak üzere üç etaptan oluşuyor.  Birinci etabını oluşturan Kapıkule-Çerkezköy hattı 2024 yılında tamamlanacak. Avrupa ile Asya arasında kesintisiz yük ve yolcu taşımacılığını sağlayacak Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi için 2,5 milyar lirası AB Hibesi ve  2023 Yılı Yatırım ödeneğinden 2,5 milyar lira olmak üzere toplam  5 milyar lira bütçe ayrıldı.  Şimdiden İlimize , bölgemize , ülkemize hayırlı olsun diyor, Ulaştırma ve AltYapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a destekleri için teşekkür ederim.” Dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server