Vatandaşın 7 saatlik yolculuk  çilesi

Tam biletin 74 Tl olduğu Edirne-Halkalı arasındaki tren yolculuğu tam bir çileye dönüştü. 5 yıl boyunca tren seferinin olmadığı ve bu 5 yıllık süre içinde tek bir yatırımın yapılmadığı Edirne-Halkalı arasındaki yolculuk süresi vatandaşı canından bezdirdi. Vatandaşlar, “Trakya milletvekilleri nerede? Ucuz diye biniyoruz ama yolculuk 7 saat sürüyor. Milletvekilleri de bir gün trene binip dert dinlesin” dediler.

Vatandaşın 7 saatlik yolculuk  çilesi

Edirne-Halkalı arasındaki tren yolculuğu tam bir çileye dönüştü. 5 yıl boyunca seferlerin yapılmadığı hatta tek bir iyileştirme çalışması yapılmaması ile birlikte, hızlı tren çalışmalarıda  bahane edilerek yolculara adeta işkence çektiriliyor. Edirne’den sabah 08.12’de kalkması gereken trenin her gün rötarlı geldiğini ve yolculuk süresi boyunca bit çok yerde durduklarını belirten vatandaşlar, aynı çilenin dönüş yolunda da yaşandığını söylediler.Edirne-Tayakadın arasındaki  enerji direklerinin söküldüğünü ve bu nedenle ilk beklemenin çekici değiştirmek için burada yapıldığını belirten yakın kaynaklar, daha sonra ise Pehlivanköy’e kadar 40 Km. sürat ile gittiklerini belirttiler. Tek hat olması nedeni ile bir çok istasyonda karşıdan gelen trenin beklendiği Edirne-Halkalı arasında sık sık yaşanan arızlarda işin tuzu biberi oldu.

“TEK BİR YATIRIM YAPILMAMIŞ”

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz uzmanlar, “5 yıl tren seferi yapılmamasına rağmen, TCDD yetkilileri bu hatta bir iyileştirme yapmadılar. Edirne-Tayakadın arasında enerji hattı olmadığı için bu istasyona kadar dizel lokomatif ile vagonlar gidiyor ve  burada değişim yapılıyor ve bir süre kaybı yaşanıyor. Bununla birlikte Edirne-Pehlivanköy arasındaki hız limiti 40 km. Bununla birlikte tek hat olduğu için bir çok istasyonda  karşıdan gelen tren bekleniyor. Ayrıca çeşitli arızalar çıkabiliyor ve hepsi toplanınca normal şartlar 4 saat olması gereken yolculuk 7 saat sürebiliyor. Hızlı tren projesi nedeni ile bu hatta iyileştirme ve yenilme yapılmıyor. Hızlı tren gelene kadar bu çile devam edecek” dediler.

HIZLI TREN HAYAL Mİ OLACAK?

Öte yandan 2023 yılında hizmete gireceği belirtilen Hızlı Tren Projesinin ödenek yokluğu ile durması sonucu yaşanan sorunların ne zaman biteceği ise bilinmiyor. Kur farkı nedeni ile yüklenicin zarar ettiği gerekçesi ile durdurulan çalışmalar nedeni ile Hızlı Trenin Edirne’ye ulaşmasının yıllar alacağı belirtildi.

MİLLETVEKİLLERİ SESSİZ

Öte yandan vatandaşın çektiği çileye  Edirne ve Tekirdağ milletvekilleri sessiz kalıyor. Milletvekillerinin soruna parmak basması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Sadece muhalefet değil, iktidar milletvekillerinin de konuyu gündeme getirmesi gerekiyor. Her gün yüzlerce yolcu bu çileyi çekiyor ve milletvekillerinin kulaklarını çınlatıyor. Önerimiz Edirne ve Tekirdağ milletvekillerinin normal vatandaş gibi bilet alıp bir gün  bu trene binmesi” dediler.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2022, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server