Söğütlük beton yığınına dönecek, Meriç nehri ölecek…

Doğal Sit alanı olan ve Ağacı, toprağı ile Edirnelilere nefes veren Söğütlük beton yığınına dönüşecek. 3 Nehir 1 Şehir projesi ile yatağı değiştirilen, suyunun akışı engellenen Meriç nehri ise, bataklık ve Sivrisinek yuvasına dönüşen Kanal Edirne gibi can çekişecek. Suyun kontrolünün Yunanistan ve Bulgaristan’da olduğunu belirten uzmanlar, “zaman kimin haklı olduğunu gösterecek ama çok geç olacak” dediler.

Söğütlük beton yığınına dönecek, Meriç nehri ölecek…

Edirne Söğütlük'teki mesire alanı, millet bahçesi projesi nedeniyle yapılaşma tehdidi altında. Projede yer alan bilgilere göre doğal sit alanı olan alana, beton yol, cami, kıraathane ve pişirme alanları yapılacak. Edirne’de halk arasında Söğütlük olarak bilinen Kent Ormanı İzzet Arseven Mesire Alanı’nı millet bahçesi için gün sayıyor. Şu anda sahipsiz bir durumda kalan ve her tarafı çöp olan Söğütlük için Edirneliler 16 Ekim 2022 Pazar günü insan zinciri oluşturarak seslerini duyuracaklar.

NELER YAPILACAK?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından doğal sit alanı olarak da tescili bulunan Söğütlük’e yapılacak olan millet bahçesi planlarının içerisinde beton yol, cami, kıraathane ve pişirme alanları gibi birçok yapı yer alıyor. Projede yer alan bilgiye göre, yaklaşık olarak 1865 metrekare alana inşaat yapılacak.

CAMİLER ŞEHRİ EDİRNE’DE NEDEN BURAYA YENİ BİR CAMİ YAPILACAK?

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, “Biz başta idare mahkemesine dava açtık. Ancak, ara karara göre mahkeme yetkisinin olmadığı belirtildi. Bu sefer de Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açacağız” dedi.

MERİÇ NEHRİNİN AKIŞINI KESTİLER

Edirne'de Meriç Nehri kıyısında hayata geçirilecek "Üç Nehir Bir Şehir" proje kapsamında devam eden çalışmalarda nehrin su akışı yok denecek seviyeye getirildi. Nehir kenarında beton yükselirken, suyun doğal akışına bu şekilde müdahalenin yanlış olduğu belirtildi. Meriç nehrinde suyun kontrolünün Yunan ve Bulgar tarafında olduğunu belirten uzmanlar, yılın 8 ayında nehirde su seviyesinin en düşük seviyelerde olduğunu ve akışın olmadığı bir alanda bataklık olmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdiler. Kanal Edirne projesi sonrası kanala yeterli su akışı olmadığı için bu alanda bataklıklar oluştuğunu ve sivrisinek yuvası olduğunu belirten uzmanlar, Karaağaç mahallesindeki su kuyularındaki sularında seviye farkı ile kanal aktığını söylediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server