Sınır kapıları turistler için kapalı

Komşumuz Bulgaristan’da, Türkiye’den gidecek kişiler için uygulanan 14 günlük karantina, negatif PCR testi ibraz eden Bulgaristan vatandaşları ve Bulgaristan'da oturum izni olanlar için kaldırıldı.

Sınır kapıları turistler için kapalı

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev tarafından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerden Bulgaristan’a gidecek olanlar için uygulanan 14 günlük karantinanın, 16 Temmuz 2020 tarihinden itibaren son 72 saat içerisinde alınan ve sonucu negatif olan PCR testi belgesi taşıyanlara uygulanmayacağı bildirilmişti. Ancak Bulgar yetkililerden edindiğimiz bilgiye göre bu durum sadece Bulgaristan vatandaşları ve Bulgaristan'da oturma izni olan kişiler için geçerli. Bulgaristan'ın Türkiye'deki temsilcilikleri de henüz turist vizesi başvurusu kabul etmiyor. Bulgaristan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “İsveç, Portekiz ve AB üyesi olmayan diğer tüm ülkelerden Bulgaristan’a girişlerde son 72 saat içerisinde alınmış ve sonucu pozitif olan PCR testi evrakı sunanlara 14 günlük karantina uygulanmayacaktır. Bu evrakı beyan etmeyenler ise 14 gün karantinda kalacaklardır.”

Edirne'de PCR testi yaptırmak isteyenlerin Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına başvurmaları gerekiyor. Testin ücreti ise 110 TL. Yetkilendirilmiş COVİD-19 Tanı Laboratuvarları listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsin.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu