Polis İntiharları Artıyor

Polis İntiharları, Türkiye Ortalamasının 4 Kat Üzerinde.Son 20 yılda 1000’i aşkın polis intihar etti. 2021 yılının ilk 6 ayında 40 polis intihar etti.

Polis İntiharları Artıyor

Polis intiharlarının arttığna dikkat çeken CHP Milletvekili Dr. İlhami Aygün, mclise soru önergesi  vererek intihar nedenlerinin araştırılmasını istedi.CHP Vekili Aygun’dan polis intiharlarına önerge:“Bu konuda kapsamlı araştırma yapıp, Emniyet Teşkilatı’nda daha çok psikolog istihdam edecek misiniz?” dedi. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Türkiye’de intihar oranı en yüksek meslek grupları içinde giren emniyet teşkilatında yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi. Aygun, son 20 yılda bini aşkın polisin intihar ettiğine işaret ederek, “Polislerin intihar oranı, Türkiye’nin intihar ortalamasının 4 kat üzerindedir. Türkiye’de intihar oranı ortalama olarak yüz binde 4.1 iken,  bu oran polislerde son 4 yılın ortalaması alındığında yüz binde 17,5’tur. Türkiye ortalamasının 4 katından fazla polis intihar oranı görülmektedir” diye konuştu. Aygun, Emniyet teşkilatına daha çok psikolog istihdam edilmesi gerektiğini kaydetti.Aygun, soru önergesinde Türk polisinin intihar oranının Fransa ve İngiltere’nin üzerinde olduğunu belirterek, “İngiltere’de polis intiharı yüz binde 9.5, Fransa’da yüz binde 14’tür. Türk polisinin intihar oranı ABD ve Fransa’nın çok üzerindedir” dedi. 2019 yılında 53 polisin intihar ettiğini söyleyen Aygun, “2021 yılının sadece ilk altı ayında 40 polisin intihar etmesi üzerinde durulması gereken çok önemli bir sorundur” diye konuştu.“Pandemi döneminde iş yükü çok daha fazla artan polislerin çalışma koşullarının zorluğu, uzun süren mesailer, yıllık ve idari izinlerin kullanımındaki sıkıntılar,  mobbing ve maaş düşüklüğü, Emniyet teşkilatında liyakatten uzak atamalar, intihar oranlarındaki artışların nedenleri olarak gösterilmektedir” tespitini yapan Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini talep etti:

1.Kamu Denetçiliği Emniyet Raporu dikkate alınarak, polislerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için adım atılacak mıdır?

2.Polislerin çalışma saatleri azaltılacak ve uzayan mesai sürelerine ilişkin oluşan psikolojik baskı giderilecek midir? Uzayan mesailer için ücret ödenecek midir? Mesai saatlerinde düzenlemeye gidilecek midir?

3.İdari izinlerde hakkaniyet ilkesine uyulacak mıdır?

4.Artan polis intiharlarına ilişkin kapsamlı bir araştırma ve inceleme yapılacak mıdır?

5.Polislerin maaşları düzeltilerek 3600 ek gösterge verilecek midir?

6. Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki psikolog sayısı arttırılarak, polislere daha kapsamlı psikolojik destek verilecek midir?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server