“Millet Bahçesine Edirne halkı karar versin”

Edirne İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarında CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç ve AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut arasında söğütlüğe yapılmak istenen millet bahçesi ile ilgili tartışma yaşandı. Gündem dışı söz alarak söğütlük ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç, söğütlüğe yapılması planlanan projenin halka sorulması gerektiğini ifade ederek, “Sandık koyulsun, Edirne halkına sorulsun.” dedi.

“Millet Bahçesine Edirne halkı karar versin”

Edirne İl Genel Meclisi Ekim ayı olağan toplantılarının 4’üncüsü Erdoğan Gümülcineli başkanlığında devam etti. CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç, toplantıda gündem dışı söz alarak hal arasında ‘söğütlük’ olarak bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Yeri'nin Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“TAŞKIN SAHASI VE DOĞAL SİT ALANIDIR”

Edirne’deki demokratik kitle örgütlerinin, derneklerin, odaların tamamına yakınının projeye karşı olduğunu öne süren Kılıç,  “Söğütlük denince aklımıza dededen toruna insanlarımızın piknik yaptığı stres attığı, temiz hava soluduğu, festivallerin şenliklerin yaşandığı şehrin nefes aldığı  anıların yaşandığı, börtü böceğin kuşların olduğu  doğal orman alanı geliyor. Bu doğal orman alanının yapay alana çevrilmesini anlamak mümkün değil. Yapılmak istenen Millet Bahçesi projesi incelendiğinde; bu alana mescit, kıraathane, kütüphane gibi toplamda bin 865 metrekare inşaatın olacağını, gezi yollarının asfaltlanacağını, ayrıca Karaağaç’a giden tarihi yolun daraltılacağını görmekteyiz. Bu resmen bir doğa katliamıdır. Ayrıca burası taşkın sahası ve doğal sit alanıdır. Bu anlamsız proje için ihale bedeli 246 milyon TL olarak belirlenmiş. Yazıktır, günahtır! Halkımızın parasının israfıdır. Ciddi büyüklükte olan bu para, üretime dönük projelerde kullanılmalı. İlimizin bir sürü öncelikli sorunu var oralara harcanmalı. Edirne’deki demokratik kitle örgütlerinin, derneklerin, odaların tamamına yakını bu projeye karşı. Demokrasilerde halk son sözü söylemeli. Koyulsun sandık; sorulsun Edirne halkına. Ben karar verdim anlayışıyla hareket edilmemeli. Edirne Halkının yaşam biçimine müdahale edilmemeli, yaşam alanı elinden alınmamalı.” Dedi.

 “OLUMLU İŞLERE  KATKI VERİN”

AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, proje bitince herkesin memnun olacağını söyledi. Akbulut, “Millet Bahçesi’yle ilgili söylenen bu sözleri benimsemediğimizi belirtmek istiyorum. Sayın Grup Başkanvekilinin Millet Bahçesi’yle ilgili bir bilgisi var mı, daha önce farklı bir ilde gidip gördü mü diye düşündüm açıkçası. Millet Bahçesi deyince, ortalığı tarumar etmek, şehrin dizaynını bozmak, yolları daraltmak gibi olumsuz şeyler yapılacak değil. Türkiye’nin birçok noktasında yapılmaya devam ediyor. Bu konuda da Edirne’ye bir Millet Bahçesi kazandırmak ve doğal olarak en doğru yer orası. Bittiğinde keşke daha önceki yıllarda yapılsaydı diye bir kanaat oluşacağına eminim. Bizi kıskanmayın bu kadar. Yapılan olumlu şeylere katkı verin. Yapıldığı zaman göreceksiniz; meclis üyeleri olarak gidip ziyaret edeceğiz, o zaman Şenol Bey bu sözlerini geri alacak.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server