Ev kiraları çıldırdı, emlakçılar bayram yaptı

Edirne’de ev kiraları tavan yaptı. En düşük kiranın 1500-2000 Tl arasında olduğunu belirten vatandaşlar, emlakçılarında bir kira kadar ücret aldığını belirterek, “Ev almak zaten hayal oldu, şimdi kiralık bile ev bulamayacak hale geldik” dediler.

Ev kiraları çıldırdı, emlakçılar bayram yaptı

Artan hayat pahalılığı vatandaşı vurdu. 1 yıl önce ev kiralarının 1000-1500 Tl arasında gezindiği Edirne’de şimdi en düşük ev kirası 1500 liradan başlıyor ve 3000 bin liraya kadar çıkıyor. Bu işten ev sahipleri ile birlikte emlakçılarında karlı çıktığını belirten vatandaşlar, Edirne’de ev kiralamak ve almanın hayal olduğunu söylediler.

YETERLİ KONUT VAR AMA GÜN FIRSATÇILARIN

Edirne’de nüfusa oranla yeterli konut olduğunu belirten vatandaşlar, son 2 yıl içinde fırsatçılığın moda olduğunu söylediler. Bir yıl önce ev kiralarının makul seviyede olduğunu belirten vatandaşlar, “Pandemi sonrası adeta bir fırsatçılık başladı. Konut var ama kiralar çıldırmış durumda. Eskidikçe evin değeri düşmesi gerekirken yükseliyor. Edirne merkezde şu anda eşyalı ev arıyorsanız en az 2500 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor tabii 1+1 ev için, eşyasız evler ise 1500 liradan başlıyor ve 3000 liraya kadar çıkıyor. Yani ev kiralamak istiyorsanız en düşük olarak önce 1500-3000 lira ilk kirayı hazırlayacaksınız, sonra bir kira bedeli depozit, ve en önemlisi bir kirada emlakçıya verilecek. Eee tabi emlakçılarda çok kazanacak. Edirne’de şu anda durum öyle bir hal aldık ki, emlakçılarda burunlarından kıl aldırmıyor. Sonuçta olan yine vatandaşa oldu. Yetkililer bir an önce bu konuya el atıp denetim yapmalı” dediler.

EV ALMAK HAYAL OLDU

Bu arada ev almak ise hayal oldu. Edirne’de evler 1 milyon liradan başlarken, 5 milyon liraya kadar ev satılıyor. Yeni yerleşim bölgesinde 40 yaşındaki evlerin bile 1 milyon liraya satıldığını belirten vatandaşlar, “kredi ile ev almak hayal, peşin paranız varsa sorun yok ama fiyatlar uçmuş. Normalde her geçen yıl ev değer kaybeder derler ama şimdi tam tersi oldu. Evler her gün değer kazanıyor. Yeni yapılan evler için normal, çünkü maliyetler belli ama 40 yıl önce yapılan bir evin fiyatı nasıl bu kadar artar anlamakta zorluk çekiyoruz. Bundan sonra ev sahibi olmak çok zor dediler”

1.5 MİLYON LİRANIZ VARSA YAZLIK VAR

Saros körfezinde yazlık almak isteyenlerin en az 1,5 milyon lirayı gözden çıkarması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Enez başta olmak üzere burada da yazlık fiyatları uçmuş. 1,5 milyon liranız varsa yazlık var. Bu yıl kiralarda uçuk bir şekilde. Hayat pahalı olunca  herkes bu bahane arkasına sığınıp zam yapıyor” dediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server