Erkek ve Kadınlar ayrı girişten

Selimiye Camii’ne kadın-erkek girişi ayrı ayrıldı. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, kadın ve erkeklere ayrı giriş olması için çok talep geldiğini söyleyerek, uygulamayı başlattıklarını açıkladı.

Mimar Sinan'ın ustalık eseri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Selimiye Camisi’nin kadın erkek girişleri ayrıldı. Bu konuda gelen talepleri değerlendiren İl Müftülüğü, cami kapısında kadın erkek ayrı giriş uygulamasını başlattı. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Caminin ana girişini ikiye böldüklerini, kadınların sağ, erkeklerin kapının sol tarafından camiye giriş yaptığını kaydetti. Üzüm, “Selimiye’ye girerken insanlar kendilerini rahat hissetmeli. Bu şekilde daha rahat hissedeceklerini biliyoruz. Çok talep geldi. Dolayısıyla bizde bu uygulamaya başladık” dedi. İl Müftüsü Üzüm, “ Hanımefendilerin rahat girip çıkabilmelerini temin etmek lazım. Biz ana girişi ikiye böldük. Hanımefendiler sağdan beyefendiler soldan girecekler. Diğer camilerde sadece erkek girişi olarak düzenlendi. Zaten hanımefendiler yoğun zamanlarda üst kattan dışarı çıkabilmektedir. Esas önemli olan hanımefendiler rahat girip çıkabilmeleridir. Kâbe-i Muazzam da Mescidi Nebi’de ve dünyanın birçok yerin de uygulanmaktadır. Bizde aynı sistemi aldık. Yoğun zamanlarda hanımefendiler o girişi kullanarak hem giysilerini rahatlıkla alıyor hem de tek kullanımlık başörtülerini alarak ve rahatlıkla girip dualarını yapabilmektedir. Hanım misafirlerimizi önemsiyoruz. Bu uygulamadan hanım ziyaretçilerimiz mutlu olmaktadırlar. İnsanlar kendilerini rahat hissetmeli Selimiye’ye girerken sokakta yürürken. Bu şekilde daha rahat hissedeceklerini biliyoruz. Çok talep geldi. Dolayısıyla bizde bu uygulamaya başladık” dedi.

“HİJYENE ÖNEM VERİYORUZ”

Camide Hijyene önem verdiklerini belirten İl Müftüsü Emrullah Üzüm, “Hijyene önem veriyoruz. Özellikle kadınlarımızın taktığı başörtüler bir kez kullanıldıktan sonra hemen yıkamaya gidiyor ve yıkama bittikten sonra ütüleniyor. Bununla birlikte halılar ve cami içinin temizliğine çok önem veriyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu