Ekmeğimiz zamlandı

Edirne’de ekmek zamlı taifeyle satışa başlandı. Bugünden itibaren 200 gram ekmek 3 TL’den satışa sunulacak. Ramazan Pidesi de 350 gram fiyatı 6 TL olarak satılacak. Edirne Esnaf Odsı Başkanı Kemal Cingöz, “Devlet büyük fedakarlık yapıyor, bu fedakarlık olmasa bu fiyata ekmek yiyemeyiz” dedi.

Ekmeğimiz zamlandı

Ekmeğimiz zamlandı. Bu gün verilen tarifelerin verilmesiyle fırıncılar ekmeği 3 TL’den satmaya başlayacaklar.Edirne Esnaf ve  Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, 200 gram ekmeğe 3 TL fiyat verdiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: “200 gram 2,5 TL idi daha önce. Yapılan zam yüzde 20 civarında. Bugünkü fiyat artışlarında bu zam çok değil. Ama eğer devlet tahsisli un vermese ekmek 5 TL’yi bulurdu. Devletin  verdiği  tahsisli un, fiyatları aşağı çekmekte. Yoksa devlet öyle bir şey yapmamış olsa bugünkü buğday fiyatlarıyla unun çuvalı 400 TL’yi bulur. Gerçek olması  gereken rakam bu. Şu an buğday fiyatı piyasada 5,5 TL. Devletin getirdiği buğdayında maliyeti devlete 7 TL’yi bulmakta. 7 lira buğdayın kilosu olduğu zaman ekmek kaç para olacak. Allah herkesin yardımcısı olsun. Vatandaş yapılan zamlara karşı çıkmakta yerden göğe kadar haklı. Ama birde işletmecilere sorun. Aralık ayında elektrik faturası gelen bir işletmecimiz 11 bin  lira. Ocak ayında gelen fatura 29 bin lira. Gelen yüzde 125 zamma da uygun değil. Anlaşılır gibi değil. Yıl  başından sonra asgari ücrete yüzde 50 zam geldi. Akaryakıt derseniz yüzde 200 zam geldi. Yani devlet büyük fedakarlık yapıyor burada. Ne kadar zarar yapıldığını da hazine bilir.” dedi.

ZAM BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Ekmek zammının bu günden geçerli olacağını belirten Cingöz, “Ekmek zammı bugünden itibaren geçerli olacak. Pide fiyatı 350 gram pide 6 TL. Bazı yerlerde pidenin kilosu 20 liradan satılmakta. Fırıncılar 400 gram pidenin 8 TL’ye satılmasını talep ettiler. Kime satacaksınız kardeşim dedim. Türkiye genelinde de fiyatlar 300 gram 5 TL. Genel olarak da 350 gram pide 6 TL. Bizde de sade pide fiyatımız bu. Özel pide ayrı. Malzemeni alıp görürsün, fırıncı el emeği alır mı almaz mı ben onu bilmem.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server