Edirne Belediyesinden Bulgarca uyarı

COVİD-19 salgınına karşı tedbirlere devam eden Edirne Belediyesi, sınır kapılarının açılmasıyla birlikte Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşlarını COVİD-19 salgınına karşı Bulgarca hazırladığı afişlerle uyardı. Hazırlanan afişler Bulgaristan’dan alış-veriş için gelenlerin yoğun olduğu bölgelerdeki market, mağaza, alışveriş merkezlerine asıldı.

Edirne Belediyesinden Bulgarca uyarı

Türkiye’de COVİD-19 vakalarını görüldüğü Mart ayından bu yana tedbirleri elden bırakmayan Edirne Belediyesi, Edirne Halkı’nın salgından en az etkilenmesi adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Edirne Belediyesi son olarak Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarının açılmasının ardından Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgar vatandaşlara Bulgarca hazırladığı afişlerle sosyal mesafe ve maske takılması yönünde çağrıda bulundu. Hazırlanan afişler Bulgar vatandaşların en çok alışveriş yaptığı bölgelerdeki mağazalara, marketleri ve alışveriş merkezlerine asıldı. 
Edirne merkezdeki alışveriş alanlarına asılmaya başlanan afişte, Belediye Başkanı Gürkan Covid-19 tehlikesine dikkat çekerek şunları belirtti:
Bulgaristan’dan ilimize gelen sevgili dostlar; Sizleri Edirne’de yeniden görmek bizleri mutlu ediyor. Ancak şu da bir gerçek ki, Covid-19 salgını tüm dünyayı olumsuz etkiliyor.
Edirne Halkı şu anda salgından olumsuz etkilenmemek için maske takıyor, kalabalık ortamlarda birbirlerine 1,5 metre mesafe kuralına dikkat ediyor. Edirne’de kaldığınız süre içerisinde sizlerden de hem bizlerin, hem de sizlerin sağlığı için maske takmanızı ve kalabalık ortamlarda 1,5 metre mesafeye dikkat etmenizi önemle rica ediyorum. Kapıkule ve Hamzabeyli’den Türkiye’ye girişinizde Edirne Valiliği sizlere maske ve dezenfektanı hediye olarak verecek.
Sevgilerimle.”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu çağrısı, Türkiye’ye alışveriş için gelen Bulgar vatandaşların oluşturduğu facebook sayfasından da paylaşıldı.
Belediye ayrıca yine alışveriş alanlarına dağıtmak için üzerinde Bulgarca, “Lütfen 1,5 metre mesafenizi koruyun” yazan sosyal mesafe bantları yaptırdı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılan görüşmeler sonucunda Kapıkule Sınır Kapısı ve Hamzabeyli Sınır Kapısı açıldı. Bu anlamda da Edirne esnafımıza çok ciddi destek oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla Bulgarca afişler hazırladık. Türkiye’de uygulanan Sağlık Bakanlığı’nın tedbirlerini Bulgar dostlarımıza Bulgarca anlattık. Maske takmalarını, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat etmelerini onların kendi dillerinde anlattık. Mağazalarımıza, alışveriş merkezlerimize, Bostanpazarı’na ve Sanayi Bölgesi’ne bu afişleri dağıttık” diye konuştu.  
Tahmis Meydanı, Çilingirler Caddesi, Saraçlar Caddesi, Bostanpazarı, Cuma ve Cumartesi Pazarları ve Sanayi Bölgeleri’nin de İl Özel İdare ile haftanın dört günü günde iki defa dezenfekte edileceğini belirten Tanrıkulu, “Ortam dezenfeksiyonu da çok önemli. Çünkü bir virüs yükü var. O virüs yükünün de azaltılması gerekiyor. 1,5 metre sosyal mesafe bantlarımızı, el broşürlerini hazırladık. Onları da Bulgaristan’dan gelen dostlarımıza vereceğiz. Türkiye giriş yapan araçlara Edirne Valiliği tarafından maske ve el dezenfektanı verilecek.  Bulgaristan’dan dostlarımız Edirne’ye gelmeye devam ediyorlar. Bu Edirne’nin ekonomisi için çok önemli. Edirne’miz, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, İl Özel İdare, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı bütün çalışmalarla Türkiye’nin en az vaka görülen şehirlerinden birisi. Bulgarların üye olduğu sosyal medya sayfalarında da broşürlerimizi yayınlayarak, gerekli önemleri aldık.  Edirne Belediyesi olarak çok çalışıyoruz. Bu hastalıkla mücadele için büyük efor sarf ediyoruz.  Halkımızdan tek istediğimiz şey bizim önlemlerimize kulak assınlar. Lütfen kimse ‘Bana bir şey olmaz’ demesinler. Şu maskeyi takmak entübe olmaktan çok çok daha kolay” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu