Edirne Belediyesi standına büyük ilgi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan ve üniversiteli gençler için istihdam konusunda fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan "Yetenek Her Yerde" kariyer fuarlarında yer alan Edirne Belediyesi’nin standı, üniversiteli gençlerden büyük ilgi gördü.

Edirne Belediyesi standına büyük ilgi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan ve üniversiteli gençler için istihdam konusunda fırsat eşitliği sağlamayı amaçlayan "Yetenek Her Yerde" kariyer fuarı başladı. Kariyer Fuarı’nda Edirne Belediyesi de yer alarak üniversiteli gençlere yol gösterdi. Fuarın açılışına Edirne Belediyesi’ni temsilen Başkan Vekili Selçuk Çakır katıldı. Selçuk Çakır’a fuara katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Edirne Belediyesi’nin açtığı stant ise üniversiteli gençlerden büyük ilgi gördü. Gençler, standa gelerek belediyenin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi aldı, kariyer planları yaptı.

Fuarda Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı bir sunum gerçekleştirdi. Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün 2016 yılında kurulduğunu ifade eden Takındı, “Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde 3 Kadın Merkezi, 1 Yaşam Merkezi, 1 Meslek Edindirme Merkezi ve 1 Üretici Kadınları Destekleme Merkezi, 1 Eğitim Birimi, 1 Evlilik ve Aile Danışmanlık Birimi bulunmaktadır. Merkezlerin içeriğinde çocuk ve kadın aktivite, eğitim, kişisel bakım ve gelişim, danışmanlık, eğitim, üretici kadınları desteklemek, istihdam sağlama gibi sosyal hayata katılımı sağlayan birçok faaliyet yer almaktadır” diye konuştu.

EDİRNE AKADEMİ  BİN 31 KİŞİYE ULAŞTI

2017 yılında Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi’nde kurulan Edirne Akademi’nin ücretsiz olarak tüm vatandaşlara eğitim, seminer, atölye çalışmaları ile hizmet verdiğine değinen Takındı, “Edirne Akademi bölümlerini Kadın Akademi, Genç Akademi, Girişimci Akademi ve Çocuk Akademisi oluşturmaktadır. Edirne Akademi bünyesinde Demokrasi ve İnsan Hakları, Etik, İletişim, Kadın Hakları, Sözsüz iletişim Beden Dili, Medya, Yazarlık Atölyesi, Siyaset Sosyolojisi, Tarih Atölyesi, Kariyer Yönetimi ve İnovasyon, Çeviri Atölyesi, Türkiye Ekonomisi, Kişisel Gelişim ve İnsan Beyni gibi konular 2017- 2018 yılında Türkiye’nin önde gelen kişileri tarafından eğitimler verilmiştir.  Edirne Akademi 2019 yılı itibariyle gönüllülük esasına dayalı bir vizyonu benimseyerek içeriğinde değişiklikler yapmıştır. Edirne Belediyesi Edirne Akademi, Habitat Derneği, Halk Eğitimi Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşların desteği dışında konusunda uzman kişilerin gönüllü destekleri sayesinde hizmet vermektedir. Proje Döngüsü, İngilizce, Yunanca, Bulgarca dil kursları, Dans, Step-Aerobik, Diksiyon, Uygulamalı Temel Finans, Finansal Bilinç, Dijital Okuryazarlık, Bilgisayar Okuryazarlığı, Ebevyn ve Bilgi Güvenliği, Web Tasarım Okuryazarlığı, İnternet Reklamcılığı, Mobil Fotoğrafçılık. Nefes Teknikleri ve Yoga, Kahkaha Yogası, Kariyer Hedefi Belirleme, Çiftler Arası Temel Problemler, İlk 1000 gün ( hamilelik),

Ergenlik Dönemi, Öfkenin Yıkıcı Etkilerinden Kurtulmak, Kusursuz Anne Olmak, Obezite ve Bilinçli Beslenme, Arabuculuk Sistemi, Bilişim Hukuku. İlkyardım, Sağlık Okuryazarlığı, Bebeklere Doğru Uyku, Hijyen Eğitimi, Kodlama, Gitar, Resim, Müzik, Drama, Oyun atölyesi gibi konularda eğitimler verilmektedir. Edirne Akademi açıldığı günden bu güne toplamda 1.031 kişiye ulaşmıştır” dedi.

KADIN MERKEZLERİNDEN 23 BİN 627 KİŞİ FAYDALANDI

Edirne Belediyesi bünyesinde yer alan kadın merkezleri hakkında da bilgiler veren Takındı, “2016 yılından 2019 yılına kadar kadın merkezlerimizde cilt bakımı ve kuaförlük, ücretsiz spor salonu, Kişisel Gelişim Eğitimleri (Dikiş, Edirnekari sanatı, ahşap boyama, ürün restöresi, geleneksel Osmanlı süsleme, cam boyama, takı tasarımı, amigurumi, rölyef, iğne oyası, dekoratif ev aksesurları), Evlilik ve Aile Danışmanlık hizmeti verilmektedir. Kadın Merkezlerimizde cilt bakımı ve kuaförlük, ücretsiz spor salonu, kişisel gelişim eğitimi ve danışmanlık hizmetinden toplamda 23.627 kişiye ulaşılmıştır. EDMEK ( Edirne Belediyesi Meslek Edindirme Kurs Merkezi) ise kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olmalarını sağlamak, dezavantajlı kadınlara yol göstererek, onları da yaşamın her alanına katabilmek ve kadının her meslek grubunda var olabileceğini göstermek amacıyla açılmıştır. 2019 yılında 43 kadınımız faydalanmıştır. 2 kadınımız istihdam sağlamıştır.  Emek Evi’nde 37 kadın ürün satışı yapmaktadır. Belediyemiz ayıca İlk Yardım Merkezi ile ilk yardımcılar yetiştirmeye devam etmektedir. Belediyemiz tarafından Gönüllü Hayvan Koruyuculuğu Eğitimi de verilmektedir” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server