Çin Aile Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin aile vizesi; Çin vatandaşlarının veya Çin'de kalıcı oturma izni ile ikamet eden yabancı ülke vatandaşlarının aile üyelerinin alabileceği bir vize türüdür. Aynı zamanda Çin aile birleşimi vizesi ve Q tipi Çin vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Çin Aile Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2023 yılı için Çin aile vizesi başvuru işlemlerine dair sık sorulan soruları akredite kuruluş Vizem.net'in vize ve göçmenlik danışmanlarından Avukat Ebru Sönmez'e sorduk.

EBRU SÖNMEZ KİMDİR?

 Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında Ankara barosuna bağlı avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri VZM Grup çatısı altında oturum izinleri ve vize başvuruları konularında uzman olarak çalışıyor.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ AİLE VİZESİ TÜRLERİ NELERDİR?

Çin aile vizesi olan Q vizesi, kişinin uygunluğu ve kalış süresine göre Q1 vizesi ve Q2 vizesi olarak 2 türe ayrılmaktadır.

Çin Q1 Vizesi Nedir?

Çin Q1 vizesi, Çin vatandaşlarının veya Çin'de kalıcı olarak ikamet eden yabancıların aile birleşimi amacıyla seyahat etmek isteyen aile üyelerine ve koruyucu aile olarak Çin'e gitmeyi planlayan kişilere 180 günden uzun süreler Çin’de kalabilmeleri için verilir. Aile üyelerinin kapsamında eşler, ebeveynler, çocuklar, çocukların eşleri, kardeşler, büyükanne ve büyükbabalar, torunlar ile eşlerin ebeveynleri bulunur.

Çin Q2 Vizesi Nedir?

Çin Q2 vizesi, 180 günden kısa süreli ziyaretler için Çin vatandaşlarının ve Çin’de kalıcı oturum iznine sahip yabancıların aile üyelerine verilmektedir.

Çin Aile Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin aile vizesi başvurusu aşağıda sıralanan aşamalar takip edilerek yapılmaktadır.

•          Çin aile vizesi başvuru formunu tam olarak doldurmalı ve kendinize uygun bir zaman için vize randevusu almalısınız.

•          Aile vizesi başvurusu için istenen evrakları hazırlamalısınız.

•          Evrak teslimi, parmak izi kaydı ve ücret ödemesi işlemlerini randevuya giderek gerçekleştirmelisiniz.

•          Başvuru sonrasında pasaportunuzu teslim alarak vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Q Tipi Çin Vizesi için Gerekli Evraklar

Q1 vizesi için aile birleşimi amacıyla aşağıdaki gerekli evraklar sunulmalıdır.

•          Çin'deki ev sahibinden alınan, adınızı, cinsiyetinizi, doğum tarihinizi ve pasaport bilgilerinizi içeren davet mektubu

•          Çin ziyareti hakkında tarihler, ziyaret edeceğiniz yerler ve konaklama bilgileri

•          Davet eden kişinin kimliğinin fotokopisi

•          Davet eden kişi ile aranızdaki ilişkiyi kanıtlayan, evlilik cüzdanı, doğum belgesi veya akrabalık belgesi gibi evraklar

Koruyucu aile olarak Q1 vizesi alırken aşağıdaki evraklar sunulmalıdır.

•          Koruyucu bakım sağlamayı zaten kabul etmiş olan ve Çin'de yaşayan aileden alınan muvafakatname

•          Koruyucu kişinin kimlik fotokopisi

•          Çocuk doğduğunda ebeveynlerin kalıcı oturum iznini gösteren belge (Ebeveynlerden birinin veya her ikisinin Çin vatandaşı olması şarttır.)

•          Gönderen kişinin pasaportunun aslı ve fotokopisi

•          Evlilik cüzdanı, doğum belgesi, Asayiş Bürosu tarafından verilen akrabalık belgesi veya ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişkiyi kanıtlayan noter tasdikli sertifika gibi ilişki kanıtları

•          Yabancı ülkelerdeki Çin dış temsilciliklerinden veya Çin’den alınmış noter tasdikli koruyucu aile vekaletnamesi

Q2 vizesi için aşağıdaki belgeler ibraz edilmelidir.

•          Çin’de yaşayan Çin vatandaşı veya kalıcı oturma izni sahibi kişiler tarafından hazırlanan, davet eden ile edilen kişilerin ve Çin seyahatinin detaylarını içeren davet mektubu

•          Davet edene ait kimlik fotokopisi veya yabancı ise pasaport veya oturum belgesi

•          Kişiler arasındaki ilişkiyi kanıtlayan belgeler

•          Çin için gidiş ve dönüş uçak bileti

Çin Aile Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Çin aile vizesi başvuru ücreti 238,41 ¥ (2023 Ocak ayında yaklaşık 661 Türk lirası) olarak belirlenmiştir.

Çin Aile Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Çin aile vizelerinden Q1 vizesi genellikle 180 günden uzun süre kalmak isteyen yabancı uyruklu kişiler içindir; tek girişli olarak verilir ve bu vize ile ülkeye girişten sonraki 30 gün içinde, en az 1 yıl en fazla 5 yıl için verilen geçici oturma izni başvurusu yapmak gerekir.

Q2 vizesinin ise geçerlilik süresi 180 gündür ve ziyaret amaçlı bu Çin vize türü tek, çift veya çok girişli olarak alınabilir.

Aile Vizesi ile Çin'de Oturma İzni Alınabilir Mi?

Aile vizesi olan Q1 vizesi ile Çin’e giden kişilerin, varışlarından itibaren 30 gün içinde geçici oturum izni almak için başvuru yapması gerekir. Çin Q2 vizesi hamillerinin ise oturum izni alması mümkün değildir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu