Başkan Gürkan, "Selimiye sevdamız"

Edirne Belediye Başkanı olduğu 2014 yılından bu yana Selimiye Meydanının Selimiye Camiine yakışır bir proje haline getirilmesi için mücadele eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Gürkan, "Selimiye sevdamız"

Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ve diğer belediye görevlileri ile birlikte Selimiye Meydan projesi yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Selimiye bizim sevdamız" dedi. Uzun bir süreç yaşadıklarını ve bu süreçte Selimiye Meydanın Edirne'ye ve Selimiye Camiine yakışır, Selimiye Camiinin Siluetini yok etmeyecek bir çalışma içinde  olduklarını belirten Başkan Gürkan, bu gün verdikleri mücadelenin ne kadar haklı olduğunun ortaya çıktığını söyledi.  Selimiye Meydan projesi çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Gürkan daha sonra yaptığı açıklamada, "Mülkiyeti ve projesi Belediyemizce, finansı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerçekleştirilen "Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi" ile ilgili yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek, projenin yapımını taahhüt eden firma yetkililerinden bilgi aldık." dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEMİŞTİ?

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii’nin çevre düzenlemesi ile ilgili Edirne Belediyesi tarafından hazırlanan projenin 1. Etap çalışmaları devam ediyor. Projenin finansmanını sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmaları alanda yerinde inceleyen Gürkan, yetkililerden bilgi aldı. 5 Mayıs 2021 tarihinde olağanüstü toplanan Edirne Belediye Meclisi aldığı kararla, projesi Edirne Belediyesi tarafından hazırlanan ve Koruma Kurulu tarafından da onaylanan, “Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi” ile ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediye arasında protokol imzalanması için Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki vermişti. Edirne Belediyesi tarafından hazırlanan ve onaylatılan projenin finansmanı ile birlikte bakanlık tarafından yapılması konusunda fikir birliğine varılarak, Edirne Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında projenin yapımı için protokol imzalanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2021, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server