Zamma karşı çıkan olmadı

Edirne Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısı gündemindeki maddeleri görüşmek üzere Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında meclis salonunda toplandı. Gündem konuları arasında yer alan ETUS zammı da görüşülerek oy birliğiyle meclisten geçti.

Zamma karşı çıkan olmadı

Buna göre, toplu taşıma ücretleri öğrenci için 2 Lira 50 Kuruş, sivil için 3 Lira 50 Kuruş oldu.Edirne Belediyesi Meclisi Ağustos ayı olağan meclisi 9 gündem maddesin görüşmek üzere toplandı. Gündem maddeleri içinde yer alan toplu ulaşım sisteminin fiyat artış talebine yönelik Plan ve Bütçe Komisyonu'nun raporu mecliste görüşüldü.Burada bir açıklama yapan Başkan Gürkan, Edirne’de toplu ulaşım sistemine iki yıldır zam yapılmadığını hatırlattı. Önceki yıllarda TÜFE ve TEFE oranlarının ortalamasını alınması kararını aldıklarını da hatırlatan Gürkan, komisyonun çalışmasından söz etti.Gürkan, "Baktığımızda en son fiyat ayarlaması 1 Ağustos 2019'da yapılmış. 2 yıldır fiyat ayarlaması yapılmamış. Komisyonumuz yaptığı çalışmada TEFE ve TÜFE oranlarını hesaplayarak Yüzde 24 oranında artışla öğrenci 2.66 Kuruş, sivil 3.72 Kuruş olmasını önermişlerdir. 2.66 yerine 2.50 öğrenci, 3.72 yerine de 3.50 sivil olabilir daha düz hesap olur” dedi.

"HİZMET İSTİYORUZ"

İYİ Partili Necamettin Attay halktan gelen şikayetleri gündeme taşıdı. Yaşanan salgın nedeniyle tüm esnafın büyük zararlar gördüğünü hatırlatarak, “Edirne’de bir tek taşınma vasıtası var. Her esnafımız nasıl etkilendiyse ETUS’da etkilendi. Fakat ETUS’dan vatandaş olarak bazı isteklerimiz var. Şoförlerin hal ve tavırları konusunda şikayetler var. Bazı zaman ve saatlerde servislerin az olduğu şikayetleri var.Bazı saatlerde de hatlarda çok kalabalık olduğu yönünde şikayetler var. İyi planlama yaparak mesai saatlerinde sefer sayısını da arttırarak ve belli noktalarda seferlerini arttıracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.Başkan Gürkan da şunları kaydetti: "Vatandaşımızın talepleri haklı talepler. Şoförlerle ilgili uyarılarımızı yaptık yapıyoruz cezalar da verdik. iyileştirmeler de sağlandı ama geriye gidişler de yaşadık. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce çalışmalar yapılıyor. Toplu ulaşım tüm dünyada zor ve problemli bir alan. Hiç bir yönetim keyfi anlamda durduk yerde hele hele siyasetçiler olarak fiyatların arttırılmasını istemeyiz. Bu bir gerçek. Ama bir taraftan bu işi sürdürebilmek için bu fiyat artırmalarını da yapılması gerekiyor. Nasrettin Hoca misali herkes haklı tüm girdilerde artışlar var. Tüm girdilerde artış var. Keşke hiç artış yapmadan götürebilsek. Ama realite bu. Keşke hiç artış yapmasak. Sistemi sürdürmek için fiyat ayarlamalarını maalesef yapmak zorundayız. Dolayısıyla hem sistemi sürdürmek hemde devamının sağlamak için bu fiyat artışını yapmak zorundayız.”Başkanlık teklifiyle 2.66'nın 2.50, 3.72'nin de 3.50 olması yönündeki teklif uygun görüldü. Belediye Meclisinde bulunan siyasi parti gruplarının uygun gördüğü öneri sonrasında Başkan Gürkan’ın önerdiği fiyatlar uygun görülerek oylamaya gidildi. Yapılan oylamada Belediye Meclisinde oy birliğiyle kabul edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server