Zam üstüne zam geldi!

Yeni yılın ilk gününde elektriğe yüzde 6, doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapıldı. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine ise ortalamada yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapıldı.

Zam üstüne zam geldi!

Geçtiğimiz günlerde 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret açıklanmıştı. Buna göre yeni asgari ücret 2825 TL olmuştu. Ancak yeni açıklanan asgari ücretin yetersiz olduğuna yönelik tartışmalar sürerken, yeni yılda önce elektrik ve doğalgaza ardından otoyol ve köprü geçişlerine zam geldiği duyuruldu.  Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), ocak ayına ilişkin tarife tablosunu internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

ELEKTRİĞE YÜZDE 6 ZAM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre, elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

Yeni yılla birlikte otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine de büyük zam geldi. Fiyatlar araç sınıflarına göre değişirken, zam oranı ortalamada yaklaşık yüzde 25 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu
vps server