Yurtdışındaki Harcamalarda Nelere Dikkat Etmeli?

Yurtdışında harika bir tatil planlaması yaparken siz dahil hemen her seyahat severin aklında yurtdışında gerçekleştirilecek olan harcamalar vardır.

Yurtdışındaki Harcamalarda Nelere Dikkat Etmeli?

Bu harcamaların nasıl gerçekleştirileceği ve harcamalar gerçekleştirilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği çok büyük önem taşır. Bu konularda bilgi sahibi olmak istiyor ve nasıl bir yol haritası izleyeceğinizi öğrenmeyi arzuluyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıyı okumaya ne dersiniz?

Yurtdışı Seyahatinizde Kredi Kartı Kullanarak Harcamalarınızı Yönetin

Yurtdışına çıkmadan evvel ekonomik olarak planlama yapmalı ve yapacağınız harcamaların limitlerini belirlemelisiniz. Kredi kartınızın sizi yarı yolda bırakmaması ve daha kaliteli bir tatile olanak tanıması adına gerekli olan bu çözümü titizlikle gerçekleştirmek adına harekete geçin. Ulaşımdan konaklamaya; yemekten hediyelik eşya alışverişlerine kadar her konuda yapacağınız harcamalar için kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Kredi kartınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaşırken neden nakit taşımak yerine kredi kartı kullanımına yönelmeniz gerektiğini de detayları ile açıklıyor olacağız. İşte yurtdışında kredi kartı kullanımı ile alakalı mutlaka bilmeniz gerekenler.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanmak hem yurt içi hem de yurtdışında pratik bir çözüm sunması nedeni ile çok tercih edilir. İnsanların yanlarında tomar tomar para taşımak yerine bir kart ile ödemelerini gerçekleştirebiliyor olmaları pratikliği ön plana çıkarır. Bunun yanı sıra güvenlik ile alakalı problemlerin de önüne geçiyor olması ile yurtdışı seyahatlerinde kredi kartı kullanılması oldukça avantajlıdır. Siz de bu seçimi yapıyorsanız limit, geçerlilik ve ödeme sırasındaki işlemlere dikkat etmelisiniz.

Kartınızın Yurtdışında Geçerli Olduğundan Emin Olun

Yurtdışında kredi kartı ile alışveriş yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de kartınızın Visa yada MasterCard alt yapısına sahip olma gerekliliğidir. Kredi kartınızın bu alt yapılarda olmaması yurtdışındaki harcamalarınızı gerçekleştirememe sorununa yol açabilir. Üstelik kart taşıyorum diye yanınıza hiç nakit almamış olmanız halinde de bu tam bir felakete dönüşür.

Limitinizi İyi Ayarlayın ve Yurtdışı Alışverişlerine Açın

Kredi kartlarının en önemli noktalarından bir tanesi de limittir. Yurtdışına seyahat ederken nasıl olsa kartım var gönlümce harcarım diye düşünseniz de TL ve diğer para birimleri arasındaki kur farkından dolayı binlerce liralık limitinizin dahi yetmeyebileceğini ifade etmek gerekir. Bu nedenle de limitin gerçekten yeterli olup olmayacağını bir incelemenizde fayda var.

Söz konusu durumun yanı sıra bazı bankaların kredi kartlarının yurtdışında kullanımı koşula bağladığı bilinir. Sizin de kartınız bu tip özelliklerde ise bankanız ile iletişime geçerek kartınızın yurtdışında alışveriş için açılmasını sağlamalısınız.

Ödemelerin Yanınızda Gerçekleştiğinden Emin Olun

Kredi kartınızı birine teslim edip ödeme almasını beklemek karşı karşıya kalabileceğiniz en ciddi problemlerden bir tanesi olabilir. Çünkü ödemelerin bilginiz olmadan gerçekleşmesi kesinlikle problemleri beraberinde getirecektir. Kartınızdan çekilmesi gereken tutarın üzerinde ödemeler alınması ya da bilgilerin kopyalanması ile dolandırıcılığın gerçekleştirilmesi kartınızın ödeme sırasında başkasına teslim edilmesinin bir sonucu olabilir.

Yukarıdaki tüm olumsuzlukları dışarıda bırakmak adına mutlaka ödemelerinizin gözetiminde gerçekleştirildiğinden emin olun!

Yurtdışı tatili sırasında bir yakınının arkadaşının yanına gidecek olanlar için bir miktar nakiti doğrudan karşı tarafın hesabına göndermek de bir seçenek olabilir. Artık yurtdışına para transferi konusunda bankalara göre çok daha hesaplı yöntemler bulunabiliyor. Bu da kredi kartı ekstreniz konusunda daha az stres olmanıza sebep olabilir.

Yurtdışı Harcamaları Kart Ekstresine Nasıl Yansır?

Yurtdışında gerçekleştireceğiniz harcamalarınızın kartınıza nasıl yansıyacağı sizin için de çok büyük bir merak konusu ise bu konuda bütün merak ettiklerinize cevap verelim! Gittiğiniz ülkede kullanılan para birimi Euro, Dolar veya başka bir döviz olabilir. Ancak bu para birimlerinin kullanılması sizi endişeye sevk etmesin. Kredi kartı ekstrenizin kesilmeden öncesinde nasıl bir tercihte bulunmuşsanız harcamaların o şekilde yansıyacağı ifade edilebilir.

Daha açık bir şekilde vurgulamak gerekirse yurtdışında harcamalarınızı yaptıktan sonra harcamaların kart ekstrenize dolar olarak yansıtılmasını isterseniz dolar olarak yansır. TL olmasını istediğinizde ise kart ekstresinin kesildiği günkü döviz kuru üzerinden harcama TL’ye çevrilerek TL şeklinde yansıtılır.

Neden Nakit Kullanmamalısınız?

Yurtdışı seyahatlerinde gittiğiniz ülke dünyanın en güvenilir ülkesi olsa dahi nakit para hırsızlığa davetiye çıkarmak anlamına gelir. Çünkü turist olduğunuzu bilen kötü niyetli kimseler üzerinizde bulunabilecek değerli eşya ve para için sizi takip eder. Bu da çok ciddi güvenlik riskleri anlamına gelir. Nakit kullanmanın bir diğer dezavantajı parayı taşımak için güvenli bir yer bulamamadır. Sırt çantanıza para koymak çok sağlıklı olmadığı gibi paranızın hepsini cebinizde taşımak da doğru olmayacaktır.

Tüm bu açıklamalar ışığında yanınıza limiti size yetecek bir kredi kartı almanız ve acil durumlar için ufak bir nakit bulundurmanız sağlıklı olacaktır. Yurtdışındayız gibi farklı web siteleri de yurtdışında yaşayan Türklerin farklı deneyimleri konusunda size ışık tutabilir ve aklınıza gelmeyecek bazı konular konusunda size yol gösterebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
coin news
hank inu